#Lukáš Kovanda, Ph. D.

První bitcoinový fond v USA je „na spadnutí“, takže cena stoupá

22. listopadu 2023
 Bitcoin se na prahu mladistvosti chová jako technologická akcie.

Bitcoin, „klasika“ mezi kryptoměnami, letos opět roste jako z vody. Od začátku roku zhodnotil o zhruba 125 procent. Přitom před rokem touto dobou byla nejstarší a nejrozšířenější světová kryptoměna na dně. Mnozí bitcoin odepisovali a vyhlíželi jeho definitivní krach. Už poněkolikáté se ale spletli. V lednu e prodával za méně než 17 tisíc dolarů, nyní vyjde na více než 37 tisíc.

Před už více než patnácti lety, 31. října 2008, pseudonym Satoshi Nakamoto zveřejnil „white paper“ k bitcoinu, tedy jakousi jeho zakládací listinu. Bitcoin se tak v solidní kondici překročil hranici, kdy se z dítěte stal mladistvý. Je v rozpuku puberty, ale výkyvy jeho ceny jsou mnohem slabší než před pár lety, takže působí vyzráleji než snad kdykoli ve svém dosavadním „životě“.

Důvodem nynějšího výrazného oživení zájmu o investice do bitcoinu jsou především stále intenzivnější spekulace o již brzkém schválení fondu, který by ve Spojených státech umožňoval přímé investice do bitcoinu na okamžitém trhu s ním. Dosud takový fond ve Spojených státech neexistuje, přestože různé společnosti o jeho zřízení usilují již více než deset let. Pokud by takový fond vznikl, lze předpokládat, že zásadně přispěje k usnadnění a popularizaci investic do bitcoinu mezi drobnými investory v USA. Bitcoin by tak získal nový početný okruh potenciálních investorů, a navíc by upevnil svoji pozici coby již celkem standardního investičního aktiva.

O schválení takového bitcoinového fondu se nyní snaží hned několik společností, včetně zvučných a dobře zavedených jmen konvenčního finančnictví, jako jsou BlackRock nebo Fidelity. BlackRock představuje největšího správce aktiv na světě, který se až do letoška řadu let podílel i na správě investic rezerv České národní banky. Pokud by takovéto společnosti disponovaly svým bitcoinovým fondem, velmi pravděpodobně dojde k výraznému rozšíření okruhu jeho vlastníků a uživatelů. Což pochopitelně už nyní – v rámci dané spekulace – podporuje vzestup ceny bitcoinu. A s ním i řady dalších kryptoměn, jichž nyní existují již tisíce.

Spekulace o brzkém zřízení bitcoinového fondu, nebo dokonce hned několika takových fondů, neboť žadatelů je několik, v minulém týdnu na sociálních sítích přiživuje i to, že organizace zajišťující clearing a vypořádávání obchodů na amerických burzách – Depository Trust and Clearing Corporation – již přidělila takzvaný ticker (neboli při investování a obchodování oficiálně používanou zkratku) fondu jménem iShares Bitcoin Trust. Což je právě obchodní název zamýšleného bitcoinového fondu společnosti BlackRock. Přidělení tickeru ještě sice neznamená formální schválení fondu, avšak jde o poměrně spolehlivý signál, že takové schválení může být „na spadnutí“. Agentura Bloomberg vyčísluje pravděpodobnost schválení prvního bitcoinového fondu v USA v období do přelomu tohoto a příštího roku na vysokých 90 procent. Ještě nedávno, před pár měsíci, byla ta samá pravděpodobnost v očích Bloombergu jen zhruba dvoutřetinová.

Navíc, americký odvolací soud koncem října formálně potvrdil svůj verdikt ve prospěch společnosti Grayscale Investments, která rovněž usiluje o zřízení bitcoinového fondu výše uvedeného rázu. Narážela však dosud na odmítavý postoj americké Komise pro burzy a cenné papíry, která je úřadem, jež má schvalování fondů v gesci. Rozhodnutí soudu je tak další pozitivní zprávou pro celý trh s bitcoinem.

Komise pro burzy a cenné papíry dosud všechny návrhy na zřízení fondu, jenž by umožňoval přímé investice (přímé ve smyslu nikoli například přes termínové kontrakty) do bitcoinu, zamítala v obavě ze zpronevěr a manipulace s trhem. Nyní – i po zmíněném verdiktu soudu a při vědomí, že o zřízení fondu usiluje hned několik zavedených společností konvenčního finančního světa – však právě zásadně roste pravděpodobnost, že Komise nakonec přistoupí ke schválení nejspíše hned několika bitcoinových fondů, a to dost možná už letos, nejpozději v prvním pololetí příštího roku.

Bitcoin se v posledních letech stále více chová jako konvenční technologická akcie, což je pro mnohé – vedle stále pravděpodobnějšího zřízení bitcoinového fondu spravovaného společnostmi typu BlackRock – dalším dokladem jeho zralosti. Nebo alespoň mladistvosti. Nabízí se tak otázka, zda by se k investicím do této kryptoměny mohly po více patnácti letech existence osmělit také centrální banky, včetně té tuzemské.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře