#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Prudké zdražování benzínu nekončí. Benzín zdražuje citelněji než ropa

11. dubna 2019

Cena benzínu u českých čerpacích stanic v uplynulém týdnu opět citelně vylétla vzhůru. Litr benzínu Natural 95 podražil za sedm dní o 62 haléřů. Naproti tomu cena nafty stoupla v uplynulém týdnu jen o dvanáct haléřů na litr. Nyní se litr benzínu prodává u českých čerpacích stanic průměrně za 32,24 koruny za litr, zatímco nafta stojí 31,70 koruny za litr.

Dramatické zdražení benzínu svojí razancí navazuje na zdražení z předchozího týdne, avšak jedná se stále spíše o přechodný výkyv než o signál nadcházejícího prudkého zdražování pohonných hmot. Tempo zdražování benzínu totiž překonává tempo zdražování ropy. Její ceny budou nadále zdražovat spíše pozvolně ruku v ruce s postupným růstem cen ropy na světových trzích.

Cena severomořské ropy Brent roste od začátku letošního roku. Od té doby přidala v dolarovém vyjádření již více než 32 procent. V korunovém vyjádření pak barel ropy letos od začátku ledna zdražil o více než 34 procent, a to i kvůli oslabení koruny vůči dolaru. Ropa Brent je aktuálně blízko své nejdražší cenové úrovně od loňského listopadu, když se prodává za zhruba 71,40 dolaru za barel. Stále je však výrazně vzdálena své cenové úrovni ze začátku loňského října, kdy dosáhla několikaletého cenového maxima ve výši přesahující 86 dolarů za barel.

Cena ropy na světových trzích roste ze tří základních příčin. Zaprvé, klíčoví světoví těžaři v čele se Saúdskou Arábií a Ruskem se už loni koncem roku dohodli na omezení těžby ropy a tuto dohodu zatím víceméně dodržují

Druhým důvodem růstů cen ropy jsou sankce Spojených států namířené proti těžařským zemím Íránu a Venezuele. Washington signalizuje, že bude od května už poměrně nekompromisní vůči odběratelům íránské ropy z řad třetích zemích, kterým zatím umožňuje dovážet íránskou ropu bez sankcí. Další přitvrzení podmínek znamená impuls pro zdražení ropy, neboť akutněji hrozí citelnější výpadek dodávek íránské produkce na světové trhy. Navíc dochází k výpadkům dodávek nejen venezuelské, ale například také libyjské ropy, což k růstu cen přispívá.

V neposlední řadě ropa zdražuje kvůli sílící naději, že Washington a Peking dosáhnou smíru ve své obchodní válce. Pozorovatelé soudí, že už by to mohla být vlastně jen otázka času, než dvě nejsilnější ekonomiky světa dohodu o smíru uzavřou. To by pochopitelně bylo impulsem pro globální ekonomický růst, a tedy i pro růst cen ropy.

V nadcházejícím týdnu tedy lze očekávat další zdražování pohonných hmot v ČR. Cena benzínu poroste výrazně rychleji než cena nafty, což je dáno koncem zimní sezóny, kdy byla po naftě větší sháňka z důvodu silnější poptávky po topné naftě. Pohonné hmoty v příštím týdnu zdraží v případě benzínu o dvacet až třicet haléřů na litr, v případě nafty pak bude cenový růst do deseti haléřů na litr.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře