#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Při pohledu na stav veřejných financí si neumím představit jiný scénář, než zvyšování daní

7. září 2021

Česká republika by při aktuálním vývoji ekonomiky a plánech ministerstva financí ohledně konsolidace veřejných financí dosáhla tzv. dluhové brzdy později než v roce 2024, a to zhruba o dva až tři roky. Podle ekonoma a člena Národní ekonomické rady vlády Lukáše Kovandy je to pozitivní zpráva, kterou ale není možné přeceňovat.

„Z hlediska dlouhodobého vývoje českých veřejných financí se nic nemění a stále jsou zásadně ohroženy svým neudržitelným stavem, ve kterém se nyní nacházejí. Na tom nic nezmění ani posunutí termínu nárazu do dluhové brzdy o dva nebo tři roky,“ řekl Kovanda v byznysovém magazínu na Rádiu Z. V rozhovoru s moderátorkou Romanou Navarovou dodal, že je nutné pracovat na tom, aby se veřejné finance v česku ozdravovaly výrazně rychleji.

Kovanda si neumí představit jiný scénář než zvyšování daní. Pravděpodobné je podle něj také zavádění nových daní. „Úkolem číslo jedna je dostat veřejné finance na udržitelnou dráhu. Druhým úkolem je důchodová reforma i reforma veřejné zdravotní péče a jejího financování. Čekají nás tři obrovské úkoly, které budou náročné na peněženky občanů a na které nám zbývá přibližně pět let,“ dodal Kovanda.

Poslechněte si rozhovor moderátorky Romany Navarové s ekonomem Lukášem Kovandou.

Odvysíláno na Rádiu Zet.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře