Růst důchodů letos historicky rekordně překoná růst mezd
Růst inflačně očištěného průměrného starobního důchodu letos historicky rekordně překoná růst průměrné hrubé mzdy, rovněž v očištění o inflaci. Rozdíl pravděpodobně... více
Prezident Petr Pavel dosud neodepsal novelu zákona, která zpřísní pravidla předčasných penzí a zpomalí jejich valorizaci. Nicméně jeho váhání by nemělo nijak ovlivnit řádnou valorizaci důchodů v lednu 2024.
Důvod je prostý. Novela mění vzoreček valorizace penzí. Přitom procentuální výměra penzí se valorizuje v závislosti na vývoji inflace a v závislosti na růstu reálné mzdy. Novela, s jejímž podpisem prezident váhá, upravuje valorizaci na základě růstu reálné mzdy. A to tak, že nově by se měly penze v procentuální výměře valorizovat pouze na základě třetiny růstu reálných mezd, namísto dosavadní poloviny. Jenže ve sledovaném období byl reálný růst mezd podle všeho záporný. Takže je jedno, zda se z něj počítá polovina nebo třetina. Ze záporného růstu dává jak polovina, tak třetina pro účely výpočtu penzí prostě nulu.
V prvním letošním čtvrtletí reálné mzdy poklesly meziročně o 6,7 procenta, přičemž ve druhém pololetí by měly klesnout o 2,7 procenta, alespoň na základě šetření agentury Bloomberg mezi českými analytiky. Byť přesně to budeme vědět až po víkendu, v pondělí 4. září, kdy ČSÚ zveřejní data k vývoji mezd právě za letošní druhé čtvrtletí.
Jestliže v celém letošním prvním pololetí reálné mzdy klesaly, stejně jako ve všech čtvrtletích loňska a už i v posledním čtvrtletí roku 2021, je irelevantní, zda se valorizace procentuální výměry penzí počítá jako jedna polovina nebo jako jedna třetina jejich růstu.
V lednu 2024 se tak důchody budou valorizovat o zhruba 400 korun, což je částka, kterou již avizovalo ministerstvo práce a sociálních věcí. Tato částka odpovídá valorizaci základní výměry důchodů, která se vypočítává jako deset procent z průměrné nominální mzdy.
Růst inflačně očištěného průměrného starobního důchodu letos historicky rekordně překoná růst průměrné hrubé mzdy, rovněž v očištění o inflaci. Rozdíl pravděpodobně... více
Ve věku 65 let by se podle nyní diskutovaného záměru Fialovy vlády pracovat přestávat nemělo. Zamýšlená změna se ovšem nedotkne... více
Lidé, kteří se chystají do starobního důchodu letos na přelomu roku, letos musí být obzvláště obezřetní. Správným načasováním odchodu si... více
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.