#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Přehřátý soused

23. března 2013
Euro prohlubuje nerovnováhu v rámci eurozóny

Bundes banka varuje: Ceny nemovitostí v klíčových německých městech jsou nadhodnocené. Až o dvacet procent. Bublající realitní trh by prý zatím neměl vést k významným makroekonomickým otřesům – jež by tíživě dopadly na klíčové obchodní partnery Německa včetně ČR –, avšak není radno nad ním mávnout rukou.
O nemovitosti je momentálně enormní zájem – a nejen v německých městech, ale i v Londýně a jinde. Pro investory představují poměrně bezpečné uložení peněz. K investicím je navíc podněcují extrémně nízké úroky, které světové centrální banky drží už několik let. Ostatně i české hypoteční sazby se letos ocitly na rekordních minimech. Česko však postrádá další faktory, které způsobují přehřátí německého nemovitostního trhu. Postrádá například vývozní potenci, jíž se náš soused těší – a těší se jí z valné části opět kvůli nízkým úrokovým sazbám, nastaveným Evropskou centrální bankou. Německé ekonomice ale nahrávají i další opatření ECB. Navzdory všeobecnému přesvědčení, že Němci platí za program, v jehož rámci ECB odkupuje dluhopisy problémových zemí eurozóny, je opak pravdou. Ve skutečnosti dochází k transferům ze zemí, jejichž dluhopisy jsou odkupovány, do zemí, jejichž dluhopisy odkupovány nejsou. Když totiž ECB odkoupí například španělský dluhopis, španělská vláda bance splácí úrok. Ten pak přispívá k zisku ECB, který je rozdělován mezi členské státy eurozóny. Poměr těchto plateb je „akcionářsky“ ustaven tak, že Německu připadne větší podíl než například právě Španělsku.
Euro opět zadělává na potíže. Berlín nemůže zpřísnit svoji měnovou politiku, pročež se segmenty jeho ekonomiky přehřívají, a problémové země (na jejichž úkor paradoxně Německo částečně dále sílí) nemohou provést tolik potřebnou devalvaci vlastní měny.

 Vyšlo v Lidových novinách.
Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře