#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Předčasné splacení hypoték bez sankcí může zdražit úvěry

15. února 2019

 

Reynolds Koranteng, moderátor
Pane Kovando, opravdu hrozí zdražování hypoték kvůli tomuto případnému kroku České národní banky?

Lukáš Kovanda, ekonom
Domnívám se, že nehrozí. Banky tím pochopitelně straší, protože tím přichází o bezpracný zdroj příjmů. Já si myslím, že ta pokuta, nebo ta penalizace za předčasné splacení hypotéky je na nemravný, protože lidé jsou vlastně penalizováni za to, že se chovají hospodárně, že včas platí své dluhy. A v dnešní době, kdy pořád slyšíme jak je Česká republika dušena dluhy, exekucemi atp. bychom přece měli spíš odměňovat ty lidi, kteří své dluhy platí včas a ne je penalizovat. Takže já v tomto souhlasím s tím opatřením České národní banky a myslím si, že to pomůže celkovému trhu a rozhodně nehrozí žádné zdražování.

Reynolds Koranteng, moderátor
Vy už se to naznačil. Ale není to tak, že banky tvrdí, že s předčasným splacením hypotéky jim vznikají jakési náklady, a přitom se spíš snaží, lidově řečeno, zahojit se na tom zdražení?

Lukáš Kovanda, ekonom
Je to přesně tak jak říkáte. Nemá to žádné opodstatnění, protože mezi bankami je velice čilý konkurenční boj. Tzn., že bankám tento konkurenční boj příliš neumožní zvyšovat úročení hypotečních sazeb. Oni si na to dají velký pozor. Já si myslím, že to co samozřejmě je na nákladech bude stát více toto nové opatření, tedy toho zrušení těch penalizací za předčasné splacení, tak to rozhodně nepromítnou do sazeb pro konečného z klienta. Spíše si to promítnou do svých vlastních zisků, protože ty zisky bank jsou velké. Jsou miliardové a stále rostou. Takže rozhodně banky mají na to, aby nějakým způsobem pokryly, aniž by tím zatížily klienta.

Reynolds Koranteng, moderátor
A poslední otázka, prosím, stručnou odpověď. Vyplatí se tedy říci rychle hypotéku, nebo je lepší počkat s přihlédnutím na ekonomickou situaci a podobně?

Lukáš Kovanda, ekonom
Domnívám se, že se ekonomická situace přes určité zakolísání bude dále zlepšovat. Dále budou zdražovat nemovitosti. Dále porostou i hypotéky. Tudíž se stále vyplatí nyní si vzít hypotéku a mohli by lidé plakat nad tím za pár let, že si nevzali. Takže doporučuji stále, ano.

Reynolds Koranteng, moderátor
Tak, pane Kovando, já vám děkuji za informace a přeji klidný večer.

Lukáš Kovanda, ekonom
Děkuji. Hezký večer. Na shledanou.

Odvysíláno na TV Nova.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře