#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Pozor, přísnější podmínky pro hypotéky nečekaně platí i pro ty refinancované

3. října 2018

Zpřísnění hypoték, které platí od začátku října, se bude vztahovat i na část refinancovaných hypoték. A to takových, u nichž se při refinancování výrazněji, o více než deset procent či o více než 200 tisíc korun, navyšuje hodnota jistiny. ČNB na takto refinancované hypotéky bude pohlížet jako na nové úvěry. Na hypotéky, které budou refinancovány bez navýšení hodnoty jistiny, se však nová přísnější kritéria nadále vztahovat nebudou. ČNB tak zůstává konzistentní se svým již červnovým vyjádřením.

Nové opatření tedy samo o sobě nečiní přechod od banky k bance během doby splácení složitějším. Pokud tedy nedochází k navýšení jistiny, na které ale opravdu lze legitimně pohlížet jako na nový úvěr. Opatření by tak nemělo nijak zásadně podvázat poptávku po nemovitostech.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře