#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Poučí se ČNB? 

14. listopadu 2013

Prestižní, vážená, respektovaná… Přízviska, jež zdobí Českou národní banku. Či spíše zdobila? Poté, co banka „nepochopitelně“ oslabila ještě větší modlu českého lidu – korunu –, jí spílá kdekdo. Spílají jí rozliční analytici finančních ústavů; ti ovšem plní i roli jakýchsi marketingových pracovníků, tudíž jejich kritika nemusí být objektivní, leč motivovaná obchodními zájmy zaměstnavatele. Co je závažnější, centrální bance spílá i široká veřejnost. A její hněv je ryzí. Vždyť přimknutost Čechů ke koruně je zásadní příčinou třeba toho, proč již dávno neplatíme eurem.
Centrální bankéři buď citelně podcenili tuto přimknutost, nebo se naopak nechali až příliš ukolébat reputací své instituce. Evidentně jsou totiž zaskočeni vlnou kritiky, kterou intervence spustila. Bohužel až se skoro týdenním zpožděním proto masivně „intervenují mediálně“. Guvernér ČNB Singer například ve včerejším rozhovoru pro MF DNES veřejnost vyzval k nákupům s tím, že levněji už nebude.
Bankovní radní zjevně neodhadli psychologii davů a další – jak dnes říkají i ekonomové – behaviorální aspekty. Jenže právě s těmito aspekty a jejich odhady pracují mnohé ekonomické modely. Jistě i ty, jež používá ČNB, rozhoduje-li o intervenci. To, že jsou radní evidentně zaskočeni, varuje, jakkoli je dané modelování náročné a plně nevychází ani světovým centrálním bankám v čele s tou americkou.
Radní ČNB měli „mediální intervenci“ (vysvětlování svého u nás velmi citlivého kroku široké veřejnosti) zahájit nejpozději s oznámením intervence faktické, ne-li mnohem dříve. Opatrnosti není nikdy dost a v centrálním bankovnictví to platí dvojnásob. Nechť jde o poučení pro příště – další podobně závažné, ne-li závažnější intervence totiž jistě přijdou. Musí přijít.

Vyšlo v Lidových novinách.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře