#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Potvrzení moratoria Liberty Ostrava jsou dobrým signálem

28. února 2024
Dnešní potvrzení moratoria Liberty Ostrava, stejně jako překvapivá osobní účast majitele hutí Gupty při soudním jednání, jsou dobrým signálem pro zaměstnance hutí.

Dnešní soudní potvrzení moratoria, které chrání hutní společnost Liberty Ostrava, je dobrým signálem pro valnou většinu jejích zaměstnanců. V podstatě znamená, že společnost má ještě další čas, až do 20. března, po který může připravovat restrukturalizační plán. Pokud jej věřitelé podniku přijmou, což je pravděpodobnější při jeho důkladném zpracování v původně určeném, dnes tedy potvrzeném termínu, existuje dobrá šance na další pokračování činnosti hutí v relativně málo pozměněné podobě. Zatímco pokud by dnes moratorium potvrzeno nebylo, další vývoj by byl mnohem více nejistý. Poměrně překvapivá osobní účast Sandžíva Gupty při dnešním soudním jednání značí, že má relativně silný zájem na pokračování výroby a že s ním dokonce do jisté míry spojuje svůj osobní kredit. To je rovněž dobrá zpráva pro zaměstnance hutí a ostatně i pro celou ekonomiku Moravskoslezského kraje. Pravděpodobnost, že výroba v hutích bude nadále pokračovat, po dnešku stoupá, a to tedy hned z více důvodů.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře