#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Polsko může po Německu žádat až 20 bilionů korun jako válečné reparace

31. srpna 2022
Zítra zveřejnění kalkulaci škod.

Komise polského parlamentu zítra zveřejní zprávu vyčíslující odhad škod, které Polsku za druhé světové války způsobilo nacistické Německo. Z rozsáhlé, třídílné zprávy budou polští politici vycházet, jestliže se rozhodnou po Německu požadovat válečné reparace.

Válečné běsnění připravilo v Polsku o život až šest milionů lidí. Předchozí kalkulace polské strany vyčíslily finanční škody na v přepočtu bezmála 20 bilionů korun. To odpovídá zhruba trojnásobku ročního hrubého domácího produktu České republiky, tedy trojnásobku hodnoty veškerého zboží a služeb, které se na území ČR za rok vyprodukují.

O tom, že studie válečných škod bude zítra zveřejněna, informoval dnes Polský rozhlas bývalý šéf příslušné parlamentní komise Arkadiusz Mularzyk. Cituje jej agentura DPA. Mulrarzyk doplnil, že další krok, ať už politického nebo diplomatického rázu, podniknou na základě studie polský premiér Mateusz Morawiecki a předseda vládní strany Právo a spravedlnost Jaroslaw Kaczynski.

Polsko studii zveřejnění symbolicky v den výročí napadení nacistickým Německem, k němuž došlo 1. září 1939.

Současné Německo ovšem požadavky reparací Polsku odmítá. Věc byla podle Berlína definitivně urovnána už počátkem 90. let minulého století.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře