#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Polsko hodlá po Německu žádat až takřka 32 bilionů korun jako válečné reparace

1. září 2022
 Dnes zveřejnilo kalkulaci škod.

Komise polského parlamentu dnes zveřejnila zprávu vyčíslující odhad škod, které Polsku za druhé světové války způsobilo nacistické Německo. Částka činí v přepočtu 31,8 bilionu korun. Z rozsáhlé, třídílné zprávy budou polští politici vycházet v rámci požadavku uhrazení válečných reparací, který hodlají vůči Německu vznést.

Válečné běsnění připravilo v Polsku o život až šest milionů lidí. Předchozí kalkulace polské strany vyčíslily finanční škody na v přepočtu bezmála 20 bilionů korun. Nyní je suma tedy ještě o více než polovinu vyšší. Suma nyní odpovídá bezmála pětinásobku ročního hrubého domácího produktu České republiky, tedy pětinásobku hodnoty veškerého zboží a služeb, které se na území ČR za rok vyprodukují.

Polsko studii zveřejnilo symbolicky v den výročí napadení nacistickým Německem, k němuž došlo 1. září 1939.

Současné Německo ovšem požadavky reparací Polsku odmítá. Věc byla podle Berlína definitivně urovnána už počátkem 90. let minulého století.

Válečné škody způsobené Německem vyčíslilo také Řecko. To je spočítalo na v přepočtu 6,6 bilionu korun.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře