#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Pohřeb královny Alžběty II. vyjde na 280 milionů korun

19. září 2022
Má být nejnákladnější jednodenní bezpečnostní operací v britských dějinách.

Dnešní pohřeb královny Alžběty II. bude nejnákladnější jednodenní zvláštní událostí v britských dějinách. Měl by vyjít na 10 milionů liber, tedy na zhruba 280 milionů korun (zde).

Simon Morgan, bývalý bezpečnostní pracovník královské rodiny, říká, že z bezpečnostního hlediska jde o vůbec nejnákladnější jednodenní „operaci“ v britských dějinách (zde). Předčí prý dokonce i nákladnost bezpečnostního zajištění během olympijských her v Londýně roku 2012. Právě náklady na bezpečnostní zajištění tvoří zdaleka největší položku v celkových nákladech tohoto typu posledního rozloučení.

Pokud bychom ale částku vyjádřili po přepočtu z liber do korun a navíc zohlednili inflační znehodnocení, například pohřeb princezny Diany v roce 1997, ale i ten Královny Matky v roce 2002 vyšel dráž. Například v době tragické smrti princezny Diany se ovšem libra prodávala takřka za 55 korun, zatímco dnes vyjde na necelých 28 korun.

Pohřeb princezny Diany v roce 1997 vyšel podle odhadů na zhruba čtyři miliony liber (zde). To podle tehdejšího kursu odpovídalo zhruba 220 milionům korun, což je dnes kvůli inflačního znehodnocení přibližně 415 milionů korun. Pohřeb Královny Matky stál před dvaceti let zhruba pět milionu liber (zde), což tehdy odpovídalo 242 milionů korun, takže dnes po zohlednění inflačního znehodnocení zhruba 365 milionů korun.

Pohřeb prince Phillipa byl méně nákladný, neboť se uskutečnil loni v době pandemických restrikcí. Princ Phillip si navíc údajně ani velký pohřeb nepřál.

Pro srovnání, bezpečnostní zajištění svatby prince Williama a Kate Middletonové vyšlo v roce 2011 na 6,35 milionu liber (zde). To podle tehdejšího kursu odpovídalo bezmála 175 milionům korun. Tato částka dnes kvůli inflačnímu znehodnocení ovšem odpovídá zhruba 215 milionům korun.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře