#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Pohonné hmoty zdražují a nadále zdražovat budou

9. února 2024
Kvůli slábnoucí koruně a zdražující ropě.

Pohonné hmoty v Česku v uplynulém týdnu opět zdražily o desítky haléřů. Cena nejprodávanějšího benzinu Natural 95 vzrostla v průměru o 38 haléřů na 37,15 koruny za litr a cena nafty o 41 haléřů na 37,17 koruny. Vyplývá to z údajů společnosti CCS. Ceny pohonných hmot jsou tak nyní nejvyšší od začátku loňského prosince.

Zdražování přitom nekončí. Na vině je slábnoucí koruna a také růst cen ropy na světových trzích. Pohonné hmoty budou zdražovat také v příštím týdnu, a to v rozsahu kolem 30 haléřů na litr jak v případě benzínu, tak nafty. Koruna vůči dolaru od začátku roku oslabila o poměrně výrazná 3,4 procenta. Důvodem jsou sázky měnových obchodníků na rychlé snižování úrokových sazeb České národní banky. To přivře rozdíl v úrokové sazbě na koruně a na dolaru, což relativně snižuje atraktivitu koruny, tudíž ta tak slábne. Na dnešním zasedání by ČNB mohla snížit základní úrokovou sazbu až o 0,5 procentního bodu, přičemž americká centrální banka zahájí redukci svých sazeb dost možná až v druhé polovině letošního roku.

Roste ovšem také cena ropy Brent. Od začátku roku o 4,7 procenta. A to zejména v důsledku přetrvávajícího napětí v Rudém moři, kde jemenští povstalci útočí na obchodní plavidla, včetně ropných tankerů, takže ta tak musí obeplouvat celou Afriku, což ropu nakonec prodražuje. A také paliva. Takže například cena velkoobchodně prodávané nafty na komoditní burze v Rotterdamu vyskočila v přepočtu do korun od začátku letoška poměrně razantně, o takřka dvacet procent. Část tohoto nárůstu čerpadláři v Česku do svých cen teprve ještě promítnou, právě i v příštím týdnu.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře