#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Pohonné hmoty v ČR zlevňují a zlevní i dále

7. dubna 2022
 I díky snížení spotřební daně, kterým však Česko na svůj dluh nakonec bude financovat třeba i ruskou Rosněfť či oligarchu Sečina.

Benzin Natural 95 u čerpacích stanic v Česku v uplynulém týdnu zlevnil o 46 haléřů na průměrných 43,88 koruny za litr, o 33 haléřů klesla průměrná cena nafty na 46,62 Kč/l. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny pohonných hmot sleduje.

V příštích sedmi dnech pohonné hmoty v ČR dále zlevní, a to k úrovni 43,40 koruny za litr v případě benzínu a k úrovni kolem 46,20 koruny za litr v případě nafty, pokud tedy nedojde k závažnému vyhrocení dění kolem války na Ukrajině a souvisejících sankcí Západu i ruských odvetných opatření. Důvodem předpokládaného dalšího zlevnění je pokles cen ropy Brent na světovém trhu, pokles cen velkoobchodně prodávaných paliv na burze v Rotterdamu. Ropa Brent za posledních 14 dní zlevnila o zhruba 17 procent.

Ropa bezprostředně zlevňuje v důsledku záměru USA a jejich spojenců uvolnit až 240 milionů barelů ze svých strategických rezerv. K poklesu cen ropy i paliv přispívá také to, že Rusko zatím nadále pokračuje v prodeji ropy a plynu evropským zemím v euru, případně v dolaru, a že evropští odběratelé neukončují ani neomezují dovoz ruské ropy či plynu.

Výhledově další tlak na snížení cen pohonných hmot vyvolá snížení spotřební daně z benzínu i nafty, o němuž Fialova vláda rozhodla včera. Snížení bude v rozsahu 1,50 koruny na litr a bude platné od začátku letošního června do konce září, tedy během vrcholné motoristické sezóny, kdy tradičně sílí poptávka po palivech.

Snížení spotřební daně může snížit také celkovou inflaci v ČR, byť opravdu jen omezeně, neboť i trvání snížení bude omezené. Motoristé v ČR ale z velké části stále jezdí na pohonné hmoty z ruské ropy, na níž mají nebývalé marže například polská společnost PKN Orlen či Maďarský MOL, dva největší provozovatelé čerpacích stanic v ČR. Česko tedy snížením spotřební daně ekonomicky pomáhá firmám a celým zemím okolo – Polsku, Maďarsku či Rusku –, a to za cenu dalšího navyšování svého dluhu. Snížení spotřební daně pochopitelně dále navýší tuzemské veřejné zadlužení.

Podstatná část Česka jezdí nyní rekordně draho na ruskou ropu, která je přitom ale v rekordní slevě… Kdo před měsícem tleskal, když francouzské úřady u Marseille zabavily jachtu Igoru Sečinovi, ten by měl vědět i to, že tento souputník ruského prezidenta Vladimira Putina řídí Rosněfť, ruský ropný kolos. Od ní podstatnou část své ropy kupuje třeba i zmíněný polský PKN Orlen. Orlen ropu zpracovává i v Česku, prodává pak pohonné hmoty v síti Benzina. Snížením spotřební daně z takto dodatečně navýšeného svého dluhu tedy ČR financuje právě i Rosněfť, resp. oligarchu Sečina.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře