#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Pohonné hmoty ještě zlevňují, ale začnou zdražovat – dnes z několika důvodu

14. března 2024

Zhruba půldruhého měsíce trvající zdražování pohonných hmot v ČR se s příchodem března zastavilo a stagnace či mírné zlevňování pokračovalo i v uplynulém týdnu. Zlevňování ale nebude trvalejší povahy, řidiči se musí smířit s brzkým obnovením cenového růstu. Benzín je nyní o dva haléře na litr dražší než před týdnem, stojí v průměru 38,43 Kč/l, zatímco nafta zlevnila o 14 haléřů na litr, na 38,46 Kč.

V příštím týdnu očekáváme stagnaci cen benzínu a další mírný pokles cen nafty, do deseti haléřů na litr. Ropa sice na světových trzích zdražuje, ale dopad jejích rostoucích cen zatím plně eliminuje posilování koruny vůči dolaru. Ještě před koncem března ale převáží efekt zdražující ropy, neboť zpevňování koruny se vyčerpá.

Ropa bude ve výhledu, od konce března dále, zdražovat hned z několika důvodů.

Zaprvé, kartel OPEC bude dále pokračovat v omezování své produkce ropy, až minimálně do poloviny letoška. Přidají se i členské země kartelu, jako je Irák, jejichž produkce je zatím nadlimitní.

Zadruhé, roste globální poptávka po palivech, zejména pak poptávka v USA. Zásoby v USA jsou přitom podprůměrné.

Zatřetí, trh s ropou se nachází ve stádiu „backwardation“, kdy jsou obchodníci ochotni platit přirážku za brzké dodání ropy, což je typický signál silné poptávky a pnutí na trhu. Přirážka za brzké dodání navíc od počátku roku roste.

Začtvrté, ukrajinské útoky na ruské rafinérie stupňují geopolitický dopad do cen ropy, stejně jako pokračující útoky jemenských povstalců na ropné tankery v Rudém moři či Adenském zálivu.

Zapáté, Bidenova administrativa postupně doplňuje své vyčerpané strategické ropné zásoby, čímž minimálně brání poklesu cen ropy.

Zašesté, vyhlížené snížení základní úrokové sazby v USA v podání tamní centrální banky oslabí dolar. Oslabit dolar navíc může normalizace měnové politiky v Japonsku, která zpevní jen. Slabý dolar obvykle zvedá poptávku po ropě.

Dopad do cen pohonných hmot v ČR tak kvůli uvedeným faktorům bude v souhrnu takový, že je třeba počítat s růstem cen. Koruna sice může vůči dolaru dále zpevnit a čínská ekonomika, největší světový dovozce ropy, se stále zadrhává, ale tyto faktory nebudou stačit na to, aby převážily zmíněných šest.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře