#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Pohonné hmoty budou zdražovat i v létě, očekává ekonom Lukáš Kovanda

25. května 2021

Pohonné hmoty zdražují. Ekonom Lukáš Kovanda očekává, že růst cen nafty a benzínu bude pokračovat i v létě. „Důvodem zdražování je vyhlídka na obnovení globální ekonomiky a nižší těžba ropy,“ říká Kovanda. Očekává, že cena benzinu by se mohla v létě vyšplhat na 33 Kč a cena nafty na 32 Kč.

Kovanda, který je členem Národní ekonomické rady vlády, byl hostem Romany Navarové v Byznysu na Rádiu Z. Tématem rozhovoru byly také akcie ČEZu, které stouply na šestileté maximum. „Důvodem bylo i to, že ČEZ představil plán, jak by se chtěl v budoucnu chovat více ekologicky,“ vysvětluje Kovanda. Takový plán, který dosud ČEZu chyběl, je zásadním předpokladem pro budoucí úspěch, protože se předpokládá velký tlak vlád na to, aby si energetické společnosti počínali environmentálně šetrně. Dividenda z jedné akcie ve výší 52 Kč je druhá nejvyšší v historii. To je příznivá zpráva i pro českou vládu, která vlastní 70 procent akcií ČEZu. Přijde si tak na 19,5 miliardy Kč.

Poslechněte si pravidelný komentář ekonoma Lukáše Kovandy. Pořadem provází moderátorka Romana Navarová.

Odvysíláno na Rádiu Z.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře