#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Pohonné hmot přestaly zdražovat, v příštím týdnu zlevní

7. března 2024
Díky sílící koruně a slábnoucí Číně.

Zhruba půldruhého měsíce trvající zdražování pohonných hmot v ČR se v prvním březnovém týdnu zastavilo. Benzín je tak nyní o haléř na litr levnější než před týdnem, stojí v průměru 38,41 Kč/l, zatímco nafta zlevnila o pět haléřů na litr, na 38,60 Kč/. Další mírné zlevnění lze přitom čekat v dalších sedmi dnech. Dochází totiž k mírnému poklesu ceny ropy Brent na světových trzích, přičemž koruna zároveň vůči dolaru zpevňuje, byť rovněž jen mírně. Navíc klesá cena paliv na komoditní burze v Rotterdamu, jež je určující i pro ceny u českých čerpacích stanic.

Cena ropy Brent včera výrazněji nereagovala ani na bezprecedentní vyhrocení napětí v Rudém moři a Adenském zálivu, kde jemenští povstalci už od loňského listopadu útočí na obchodní plavidla, včetně ropných tankerů. Včerejší útok na plavidlo True Confidence si vůbec poprvé od začátku útoků vyžádal oběti na životech, celkem tři. Dopad, který houstnoucí napětí vyvolávané jemenskými povstalci má na ceny ropy, však více než eliminuje zadrhávání čínské ekonomiky, které tlačí cenu ropy dolů. Čína totiž představuje největšího světového dovozce ropy a její slabší ekonomický růst tak výrazně tlumí globální poptávku po ropě.

Proti dolaru pak koruna mírně sílí, neboť americká centrální banka dosud, ani v uplynulých dnech, nesignalizovala výraznější přehodnocení své měnové politiky, a to ani ve světle nových číslech k inflaci v USA, jež je stále poměrně citelná. Trh tak stále sází na to, že v USA se základní úrokové sazby začnou snižovat v letošním roce, dost možná už v létě. To vyvolává určitý tlak na oslabení dolaru, i proti koruně.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře