#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Podmínky v českém průmyslu se zlepšují nejvýrazněji za 20 let, zčásti jde ale o klam

1. července 2021
Výsledkem je také dramatický růst cen, jenž způsobí nejvýraznější spotřebitelskou inflaci od roku 2008.

Podmínky v českém zpracovatelském průmyslu se v červnu z měsíce na měsíc zlepšily nejvýrazněji od začátku sledování, tedy od června 2001. Mohutné zlepšení podmínek poháněl nárůst objemu celkové průmyslové produkce a také nové zakázky a jejich další vyhlížený nárůst. Post-covidové zotavování ekonomiky a útlum pandemických restrikcí vytvořily prostředí, v němž se daří citelně navyšovat tržby za prodej průmyslové produkce jak českým, tak zahraničním odběratelům.

Nutno však doplnit, že zčásti je výrazné zlepšení podmínek určitým klamem, jenž plyne z metodiky výpočtu příslušeného ukazatele.

Ukazatel, jejž sestavuje společnost Markit nejen pro ČR, ale i pro mnohé další země a ekonomiky, vykázal v červnu hodnotu 62,7 bodu. To je tedy nejvyšší hodnota za uplynulých dvacet let. Jakákoli hodnota nad 50 bodů značí meziměsíční zlepšení podmínek v průmyslu. Z části je uvedená historicky rekordní hodnota výsledkem situace mezi dodavateli. Pokud se jejich dodávek nedostává, za běžných podmínek to znamená, že se po nich „zaprášilo“. To svědčí o značné aktivitě průmyslové výrobní sféry, což je jednoznačně pozitivní. Jenže v současnosti se dodávek nedostává také z dalšího důvodu, a sice proto, že v mezinárodní přepravě vznikají nebývalé prodlevy. Citelně se zpožďují například dodávky čipů pro automobily, což vede k omezování výroby i v tuzemských automobilkách. Vžil se dokonce pojem „čipový hladomor“.

Statisticky se pak zdá, že tento „hladomor“ je výsledkem nebývalé aktivity výrobní sféry. Ve skutečnosti z části odráží zádrhele a prodlevy v mezinárodní přepravě. Ty jsou důsledkem pandemie. Objevily se už koncem minulého roku. Ruku v ruce s tím, jak se svět překotně snažil dohnat výpadky předchozích měsíců pandemických uzavírek a jak byly stále omezené možnosti mezinárodní přepravy. Například z důvodu covidových opatření ve velkých čínských přístavech nebo z důvodu nedostatku přepravních kontejnerů.

Výsledkem prodlev a zádrhelů, stejně jako mohutné post-pandemické poptávky, je nejprudší nárůst cen průmyslového zboží v ČR za posledních bezmála 20 let. Odběratelé totiž v červnu čelili nejvýraznějšímu cenovému nárůstu od začátku sledování v lednu 2003. Tento vývoj má značný inflační potenciál i pro oblast spotřebitelské inflace. Současné přetížení průmyslové výroby tak z nemalé části zaplatí konečný zákazník z řad běžných domácností. Lidé v ČR se tak v příštích měsících musí připravit na nejvýraznější inflaci od roku 2008, bude zřejmě přechodně atakovat úroveň čtyř procent.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře