#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Počet zahájených bytů loni kvůli pandemii spadl nejvíce za osm let

8. února 2021
Pandemie proto dále potlačí ceny bydlení nahoru.

Počet zahájených bytů loni klesl na 35 253. To značí meziroční pokles o 8,9 procenta. Jedná se o nejvýraznější propad v počtu zahájených bytů od roku 2012. Stavebnictví se zadrhlo kvůli pandemii. Ta způsobuje nedostatek zahraničních pracovníků a také vede developery a firmy k omezení svých investic ve stavebnictví, kvůli vzniklé vysoké nejistotě ohledně budoucí ekonomické situace.

Omezení výstavby bytů bude tak v nadcházející době dalším tlakem na růst cen nemovitostí a bydlení obecně, neboť dále omezí nabídku nemovitostí na českém trhu. Tato nabídka je přitom již nyní značně omezená, což je zásadním důvodem dramatického růstu cen nemovitostí v uplynulých letech. Od roku 2015 vzrostly ceny nemovitostí v ČR podle údajů Eurostatu druhým nejrychlejším tempem v EU, o více než 55 procent.

Celková stavební výroba se loni propadla nejvýrazněji taktéž od roku 2012. Z podobných důvodů, jaké způsobily zmíněný propad rezidenční výstavby, resp. propad v počtu zahájených bytů. Propad stavebnictví loni činil 7,7 procenta. Výrazněji – o zhruba desetinu – se propadlo pozemní stavitelství, které zahrnuje právě i rezidenční výstavbu, méně pak stavitelství inženýrské, které zahrnuje například výstavbu a renovace komunikací. Inženýrské stavitelství se propadlo jen o přibližně jedno procento, tedy desetkrát méně než pozemní stavitelství.

V inženýrském stavitelství se výrazněji než v pozemním stavitelství projevuje investiční činnost hrazená z veřejných rozpočtů. Realizované veřejné investice v oblasti stavebnictví ale i tak v roce 2020 zaostaly za loňským jarním příslibem vlády, že se z koronavirové krize „proinvestuje“.  Jedním z klíčových důvodů je nekvalitní stavební zákon. Jeho nová podoba by toto měla změnit. Stavební zákon by měl zkrátit povolovací procesy, snížit počet potřebných razítek a umožnit jak v oblasti rezidenčního, tak inženýrského stavitelství pružněji reagovat na nastalou situaci. Vhodný nový stavební zákon tak bezesporu může mít citelný příznivý dopad dokonce i na makroekonomické úrovni a postupně také přispět k vytvoření tlaku na pokles cen bydlení.

Letos se stavebnictví kvůli pokračující nepříznivé situaci a kvůli citelné setrvačnosti celého odvětví dále propadne, o zhruba pět procent, přičemž k růstu se vrátí až v roce příštím, částečně ovšem jen kvůli citelně ponížené srovnávací základně.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře