#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Plné zuby pokroku

25. srpna 2016

Trump boduje. Pravděpodobnějším vítězem prezidentského klání zůstává Clintonová, ale magnátovo tažení už jeho oponenty nutí k zásadní změně postoje. Příkladem je Larry Summers, těžká váha mezi americkými ekonomy, někdejší Clintonův ministr financí a prezident Harvardu. Vyhraje-li Clintonová, bude nepochybně šedou eminencí hospodářské politiky.
V článku pro Financial Times črtá, jak sám říká, progresivistickou obhajobu prorůstové ekonomické politiky. Hned vysvětluje. Mnoho lidí z jeho okolí, rozuměj pokrokářů, se prý v uplynulých letech tak horlivě zaměřilo na to, jak společnosti vetknout rovnost a spravedlnost, až zapomnělo na nejdůležitější předpoklad prosperity: dostatečný hospodářský růst.
Bohulibé pokrokáře podle Summerse zmátlo, že k dosažení dostatečného růstu vybízeli i ti mnohem méně bohulibí, totiž stoupenci třídy boháčů, deregulace a daňových škrtů, kteří po rovnosti a spravedlnosti přece neprahnou. Nebozí progresivisté tak byli svedeni na scestí, neboť si prorůstovou politiku mylně spojili právě s manýrami starého kapitalismu. Och.
Nejde o maličkost. Radikální křídlo mezi pokrokářskými ekonomy dokonce soudí, že už vlastně není třeba usilovat o další růst. Že jsou důležitější věci, třeba – už zase – volnost (od lopoty), rovnost a bratrství. Těch je samozřejmě třeba docílit elitářským tvarováním society, přičemž za rýsovací prkna neusedne nikdo jiný než progresivisté sami. Trumpova ofenzíva ale budí ze sna. Pragmatici mezi progresivisty, jako je Summers, si uvědomují, že Američané už začínají mít „pokroku“ plné zuby, když současně registrují vlastní „ne-růst“, tedy zhoršování své životní úrovně. A že pokud nesleví v míře pokrokářství svých vizí, nemu sí po následující čtyři roky vůbec dostat prostor k jejich naplňování.

Vyšlo v Reflexu.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře