#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Pilný bude spolehlivým panákem Babiše

17. května 2017

Ivan Pilný bude „prázdninovým ministrem financí.“ Je to člověk, který nikomu příliš nevadí. Proto s jeho jmenováním ostatně souhlasil i premiér Sobotka.

V hnutí ANO má sice pověst muže, který občas vystupuje vůči předsedovi Andreji Babišovi mírně odbojněji, než bývá zvykem, avšak nakonec se vždy podřizuje. Jeho případné angažmá v čele ministerstva tak bude znouzectností. Babiš v něm má spolehlivého „panáka“, kterého kam v květnu postaví, tam ho v říjnu najde.

Přitom teprve v říjnu se se vší pravděpodobností bude na ministerstvu financí lámat chleba. Pilného nelze vnímat jako člověka, který by mohl vést ministerstvo i po říjnových volbách, pokud na základě jejich výsledku obsadí premiérský post Babiš a ministerstvo financí připadne opět hnutí ANO. Mnohem větší šance bude mít v takovém případě třeba Alena Schillerová nebo někdo jiný s praktickými zkušenostmi s chodem ministerstva.

Vyšlo na E15. 

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře