#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Pětina Čechů si nemůže finančně dovolit ani týdenní dovolenou jednou ročně 

19. března 2021
Zní to zle, ale jsme na tom lépe než Francouzi, Belgičané, Irové, Španělé či Slováci.

Týdenní dovolenou si v Česku nemůže finančně dovolit 18,7 procenta lidí. Vyplývá to z údajů, které za loňský rok nově zveřejnil Český statistický úřad (zde). Na první poslech je pětina osob, co nemají ani na týdenní dovolenou, vysoké číslo. Ovšem příznivý je nepochybně alespoň trend. A také mezinárodní srovnání.

Potěší totiž alespoň to, že v ČR je podíl obyvatel, kteří si týdenní dovolenou dovolit nemohou, v rámci EU znatelně podprůměrný. Navíc setrvale klesá. Předloni poprvé v historii sledování od roku 2005 činil méně než dvacet procent, přesně 19,7 procenta. Ještě v roce 2012 tento podíl v ČR představoval 43,5 procenta a stejně jako v letech 2010 a 2011 převyšoval průměrný údaj za celou Evropskou unii.

Od roku 2013 už však ČR vykazuje soustavně nižší podíl obyvatel, kteří si dovolenou nemohou finančně dovolit, než v průměru země EU. Pokles podílu však v ČR i obecně v EU nyní zbrzdí dopady koronavirové krize.

V rámci celé EU si nemůže dovolit ani jednu týdenní dovolenou mimo domov ročně zhruba třicet procent obyvatel. Vyplývá to z loňských údajů Eurostatu. Pozitivní je, že dlouhodobým trendem je pokles tohoto podílu, který ještě v roce 2010 činil 39 procent. Nejedná se přitom nutně jen o zahraniční dovolenou, nýbrž i tu vnitrozemskou.

V ČR si týdenní dovolenou může dovolit větší podíl obyvatel i než v zemích jako Francie, Belgie, Irsko, Španělsko, Portugalsko či Itálie. Dlouhodobě si mohou Češi snáze dopřát dovolenou také než Slováci.

Ze zemí EU si největší podíl obyvatel, a sice zhruba 90 procent, může dovolenou dovolit zaplatit ve Švédsku. Naopak nejhůře jsou na tom lidé v Rumunsku. To je jediná země EU, kde si týdenní dovolenou ani jednou ročně stále nemůže dopřát více než polovina populace.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře