#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Ostružina = jablko?

12. října 2013

BlackBerry je na odpis jako před lety Apple

Věřím v zářnou budoucnost BlackBerry, ta firma tady zůstane, nechal se před několika dny slyšet John Sculley, někdejší nejvyšší šéf Applu. Na nakousnuté jablko jej roku 1983 navnadil sám Steve Jobs. Přetáhl jej tehdy společnosti PepsiCo, v níž Sculley prezidentoval, proslulým popíchnutím, zda chce celý život prodávat slazenou vodu, anebo společně změnit svět. Po pár letech se však místo toho jen společně pohádali a Jobs byl z Applu vystrnaděn. Sculley pak s firmou zažil lehký vzestup a hluboký pád, pročež ji musel opustit též – a připravil tím půdu pro Jobsův slavný comeback v druhé půli devadesátých let.
Když společnosti BlackBerry, momentálně dosti červivé ostružině, důvěřuje persona Sculleyho kalibru, jež toho ví o vrtkavosti úspěchu v technologickém světě jako málokdo jiný, má to svoji váhu. Osud BlackBerry navíc v současnosti připomíná někdejší osud Applu. Na čas se její svébytné telefony staly takřka kultem, aby nyní, po pár letech, v těžké, ba prohnilé době, byl jednou z variant záchrany návrat spoluzakladatelů Mikea Lazaridise a Douglase Fregina. Jako když se kdysi do Applu vrátil Jobs.
Vrtkavost technologického světa nedává občas spát zaangažovaným vrcholným manažerům, případně akcionářům a dalším. Ale běžný spotřebitel ji musí vítat! Je totiž průvodním jevem dynamického, vysoce konkurenčního a inovativního byznysu. Byznysu, v němž probíhá tvořivá destrukce, řečeno s ekonomy, a tedy jedna firma je konkurenčním bojem udolána, jen aby ji nahradila jiná, lepší, hospodárnější; byznysu, který vskutku mění svět, řečeno s Jobsem. Před trhem si zkrátka v technologickém světě nemůže být nikdo jistý, ani jeho největší ikony. A to je dobře.

Vyšlo v Lidových novinách.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře