#Lukáš Kovanda, Ph. D.

OECD předpovídá Česku takřka desetiprocentní propad. Nezaměstnanost by však měla zůstat poměrně nízko

10. června 2020

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) ve své dnes zveřejněné prognóze předpokládá letošní propad tuzemské ekonomiky čítající 9,6 procenta. To je pesimističtější odhad, než nač ukazuje aktuální, květnový konsensus trhu (minus 7,9 procenta, viz pravidelné šetření ČNB).

Jedná se také o pesimističtější odhad v porovnání s prognózou tuzemského ministerstva financí (minus 5,6 procenta), České národní banky (minus 8 procent), Evropské komise (minus 6,2 procenta) i Mezinárodního měnového fondu (minus 6,5 procenta).

Po dubnovém citelně horším výsledku české průmyslové výroby či zahraničního obchodu není pesimističtější prognóza OECD příliš překvapivá. Naopak pozitivním překvapením je – navzdory pesimistickému výhledu ohledně vývoje ekonomiky jako celku – udržení odhadu letošní míry nezaměstnanosti v ČR na poměrně nízké úrovni 3,5 procenta. To je sice mírně horší nebo stejný odhad, než jaký uvádějí ministerstvo financí (3,3 procenta) a Česká národní banka (3,5 procenta), ale zase příznivější prognóza, než jakou má Evropská komise (5 procent) či Mezinárodní měnový fond (7,5 procenta).

Ve světle nejnovější prognózy OECD a prognóz dalších institucí je zřejmé, že zejména tuzemské ministerstvo financí bylo ve své poslední, dubnové prognóze neudržitelně optimistické,  pročež zřejmě navýší svůj letošní odhad míry nezaměstnanosti v ČR a zároveň sníží odhad výkonu tuzemské ekonomiky jako celku.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře