#Lukáš Kovanda, Ph. D.

OECD: Česká republika může kvůli možnému globálnímu zpomalení krvácet více než jiné země

6. března 2019

OECD dnes přináší špatné zprávy, a zvláště pro Česko. Zhoršuje prognózu růstu světové ekonomiky. Zpomalovat ji budou hlavně Čína, a to kvůli probíhající obchodní válce. Dále pak Německo, které balancuje na hraně recese, Itálie, která už do recese zabředla, a kvůli brexitu také Británie.

Největší exportní expozici má vůči těmto zemím v souhrnu právě Česko. Přímá exportní expozice ČR vůči danému kvartetu zemí dosahuje takřka 45 procent (viz graf níže).

Nepříznivé je, že vysokou expozici vykazují také další země Visegrádské skupiny, Polsko a Maďarsko. Celém středoevropskému regionu tedy potenciálně hrozí nepříjemný vnější šok, který by ještě přiživila vzájemná silná regionální propojenost daných ekonomik.

Dnešní prognóza OECD je tak další výstrahou české vládě, která už nyní přitom registruje výrazně nižší daňové inkaso, než s jakým v rozpočtu počítala. V případě zhoršení světové situace by byla „první na ráně“ dalšího neblahého vývoje a výpadek v inkasu by pak jistě nebyl jen přechodnou záležitostí, jak se zatím může jevit.

image.png
Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře