#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Od července do září se státní dluh ČR snížil o 85 miliard korun, klesl tak ze své rekordní úrovně

16. října 2020
Jde však spíše jen o výsledek časování vlastních emisí i splatnosti jednotlivých druhů vládních dluhopisů.

Ve třetím letošním čtvrtletí se letos poprvé zastavil trend nárůstu státního dluhu, který nabral na razanci v letošním druhém čtvrtletí. Ke konci letošního třetího čtvrtletí byl státní dluh meziročně vyšší o 386,7 miliardy, když dosahoval úrovně 2,072 bilionu korun. Za letošní rok pak nárůst představuje dokonce 431,7 miliardy korun, neboť v posledním loňském čtvrtletí se dluh ještě dařilo snižovat.

Během letošního třetího čtvrtletí však došlo k poklesu státního dluhu, a to o 85 miliard korun. Svědčí to zejména o tom, že ministerstvo financí soustředilo svojí emisní činnost do prvního letošního pololetí, kdy dluh narostl o 516,7 miliardy korun na historicky rekordní úroveň. Z hlediska trhů není tento vývoj překvapivý. To, že ministerstvo bude nové dluhopisy vydávat zejména v prvním pololetí, bylo obecně známé.

Ministerstvo k daleko razantnější než původně zamýšlené emisní činnosti přistoupilo zejména na jaře, a to v rámci snahy tlumit svými, resp. vládními zásahy ekonomický dopad šíření koronavirové nákazy a souvisejících protipandemických opatření.

Přeceňovat ovšem nelze zmíněné snížení dluhu během letošního třetího čtvrtletí. Nemusí být znakem stabilizace enormního růstu zadlužení z prvního pololetí, jelikož nezanedbatelně odráží i prosté časování splatnosti jednotlivých dluhopisových emisí.

Probíhající druhá vlna pandemie může zejména v příštím roce vyvolat v tuto chvíli ještě nepředpokládanou potřebu dodatečného financování tuzemských veřejných výdajů, a tedy dodatečnou potřebu emisní činnosti a nového zadlužení. I tak však platí, že Česká republika s přehledem patří v poměru k HDP k podprůměrně zadluženým zemím EU, neboť v souvislosti s koronavirovou krizí citelně stoupá úroveň zadlužení prakticky všem zemím EU.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře