#Lukáš Kovanda, Ph. D.

„Obchodům na vsi“ hrozí likvidační pokuty. Obrátí se zákon o dvojí kvalitě potravin proti zákazníkovi?

25. února 2020

Tuzemští drobní živnostníci a provozovatelé menších obchodů mají opět o pořádnou starost navíc. Jmenuje se zákon o zákazu dvojí kvality potravin. Ten měl původně vést k nápravě situace, kdy je z Česka „odpadkový koš Evropy“, jelikož Češi kupují v obchodech v řadě případů méně kvalitní, resp. více šizené potraviny, než jaké si pod stejným obchodním označením a ve srovnatelném obalu pořídí třeba Němec, Francouz nebo Švýcar.

Jenže ministerstvo zemědělství napsalo návrh zákona tak, že může vést až k likvidaci malých obchodů, včetně „obchůdků na vsi“, kde žádný jiný takový další není. Hrozí tak, že zejména dotčení vesničané, často starší lidé a senioři, budou muset za nákupem dále dojíždět.

Podle návrhu zákona, který ministerstvo koncem loňského roku poslalo do sněmovny, má totiž právě i „obchůdek na vsi“ nést vedle výrobce odpovědnost za to, že ve stejném obalu se za hranicemi České republiky neprodává kvalitnější potravina, ať už lepší čokoláda nebo méně šizený džus. Pokud si to „obchůdek na vsi“ nepohlídá, hrozí mu pokuta až 50 milionů korun. Něco takového si samozřejmě pohlídat nijak nemůže.

Sněmovní zemědělský výbor, který návrh zákona již projednával, odmítl pozměňovací návrh, aby konečný prodejce odpovědnost za nepatřičnou dvojí kvalitu výrobku nenesl a měl ji jen výrobce, resp. ten, kdo může jejich výrobu ovlivnit (např. řetězec, jenž prodává zboží pod vlastní značkou).

Návrh zákona ovšem kritizuje už i Brusel. Pokud navrhovaná legislativa projde, v krajním případě mohou kvůli pokutám končit v ČR četné malé obchody, často to vesnické. Jejich provozovatelé raději půjdou pracovat jinam, někam, kde nehrozí tak závratné pokuty za něco, co nemohou ovlivnit.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře