#Lukáš Kovanda, Ph. D.

O kolik se zdraží energie? A čím se nejvíc vyplatí topit?

6. října 2019

V letošní topné sezoně podraží jak elektřina, tak teplo. Pozitivní zprávu má hlavní ekonom Czech Fund jen pro majitele krbu. „Už v letošním roce pozorujeme citelný nárůst elektřiny o 10 %,“ uvádí v pořadu Jak to vidí Lukáš Kovanda. „V nadcházející topné sezoně už nárůst bude slabší, asi šestiprocentní. A v podobném rozsahu zdraží taky teplo, protože elektřiny je třeba při výrobě a distribuci tepla.“

Proč se zdražuje?

Jaké jsou k tomu důvody? „I teplárny nebo elektrárny v Česku si musí kupovat emisní povolenky – povolení vypouštět do ovzduší jednu tunu ekvivalentu oxidu uhličitého. „Nejvíc si jich samozřejmě musí kupovat ty, které musejí vyrábět teplo nebo elektřinu prostřednictvím uhlí.“

„Povolenky od roku 2017 zdražily z 5 eur za vypuštěnou tunu na 30 euro. Tento šestinásobný nárůst musí teplárny nebo elektrárny promítat do svých nákladů,“ připomíná Kovanda. „A nezapomeňte na citelný růst mezd. Je třeba, aby měli větší mzdy i pracovníci tepláren a eletráren. A to se všechno sčítá.“

Co zemní plyn?

„V letošní topné sezoně tedy podraží jak elektřina, tak teplo. U zemního plynu naštěstí díky loňské teplé zimě není takový tlak na růst ceny. Ty tak zůstanou zhruba stejné jako v loňském roce,“ ujišťuje

Čím se vyplatí topit?

„Co se nejvíc vyplácí jako zdroj energie, je palivové dříví. Ta příčina je ale opět smutná. Opět souvisí s globálními změnami klimatu. V loňském roce udeřil kůrovec. Poničil spoustu českých hvozdů, zejména smrkových lesů. Dříví se muselo nuceně vykácet. Na českém trhu tak existuje záplava palivového dříví.“

Další témata rozhovoru: ústavní žaloba na prezidenta republiky; zdanění našich bank; co se stane s naším průmyslem po zavedení elektromobily; zdražení energie.

Odvysíláno na Českém rozhlase Dvojka.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře