#Lukáš Kovanda, Ph. D.

O behaviorální ekonomii s Vojtěchem Zíkou

22. června 2018

Chovají se lidé opravdu racionálně, nebo je homo economicus pouze mýtem? O tom v rozhovoru pro Ecofin.cz mluvil ředitel před dvěma lety otevřeného Centra behaviorálních experimentů (CEBEX) Vojtěch Zíka.

„Lidé se chtějí mít dobře, chtějí, aby se měli dobře oni sami a aby se měli dobře jejich děti, nebo jejich blízcí. Ekonomové sklouzávají k tomu, že předpokládají, že lidé se budou chovat pro dobro ekonomických agregátů, což ne vždy musí být pravda,“ tvrdí Zíka, podle kterého je neoklasická ekonomie dortový korpus a behaviorální psychologie jeho toping. „Můžete to jíst zvlášť, ale přeci jen nejlepší je to spolu.“

Zíka také upozorňuje, že ekonomie byla vždy závislá na chápání lidského chování. „Adam Smith používá psychologie spoustu, psychologie a ekonomie byla ta samá věda, vycházela z nějaké filosofie a na začátku dvacátého století se ekonomové rozhodli, že chtějí ekonomii matematizovat a udělat z ní ‚lepší vědu,‘“ uvádí.

Tím se ekonomové zbavili nejen té zdánlivě ‚měkké‘ části své vědy, ale také schopnosti chápat svoje subjekty. Nutno přitom podotknout, že dnešní psychologie, stejně jako behaviorální ekonomie, je založena především na experimentu a empirickém uchopování sociologických jevů a nejde tedy zdaleka o plané filosofování.

Vyšlo na Ecofin.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře