#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Nora Fridrichová se vrací na Novu, říkají burzy. Vážně?

3. března 2009

Měla to být léta, kdy se Dow Jonesův index – barometr světových burz – uhnízdí až v okolí úrovně 36 000 bodů. Tak míniliroku 1999 mnozí experti.

Dnes jsou z nich nejvýše „experti“. Dow Jonesův index nejen že není na 36 000 bodů, je dokonce níže, než byl v roce 1999. Po večerejším „výplachu“ se ocitl pod hranicí 7 000 bodů – na úrovni roku 1997 (ano, to byl ten rok, kdy Nora Fridrichová,… vlastně Nováková, uváděla lokální odpolední zprávy na Nově a vypadala k nerozeznání ode dneška).

Na(ne)štěstí pro ni, čas se vrátil jen burziánům.

PS: Včerejšek je však zásadní ještě jinak: ten „výplach“ dorovnal burzovní ztráty s těmi z období začínající velké hospodářské krize. Propady 70. let a ty plynoucí z technologické bubliny přelomu tisíciletí se začínají v porovnání jevit jako takové ne-úplně-rovné-rovinky. Více na grafu níže.

PPS (update): Jako na zavolanou, Washington Post – pár dní po řečeném „výplachu“ – pohovořil se spoluautorem knihy Dow 36,000.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře