#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Nezaměstnanost je na dvacetiletém minimu

10. dubna 2018

Míra nezaměstnanosti v ČR v březnu opět klesla na své více než dvacetileté minimum a během dubna pokoří i toto minimum. V ČR je momentálně jediný okres, Karviná, ve kterém míra nezaměstnanosti převyšuje sedm procent. To je rovněž nebývalý úkaz – podobná situace nenastala za celé období opět od 90. let. Ve 29 okresech z celkových 77 připadá na jedno volné pracovní místo méně než jeden uchazeč. Míra nezaměstnanosti bude během jara klesat. O prázdninách se tento pokles, který bude pomalejší než v uplynulých letech, zastaví. Míra nezaměstnanosti už zkrátka nemá příliš kam klesat.

Důvodem březnového poklesu je skutečnost, že lidé při postupném rozjezdu sezonních prací nacházejí uplatnění ve stavebnictví, lázeňství, lesnictví nebo třeba cestovním ruchu. Napjatá situace na trhu práce podobně jako loni představuje klíčovou překážku dalšímu rozvoji české ekonomiky, neboť se zaměstnavatelům nedostává vhodné pracovní síly. To se projevuje v určité ztrátě dynamiky jak tuzemského průmyslu, tak exportu. Zároveň letos pokračuje stav, kdy růst míry produktivity zaostává za mírou růst mezd, což není dlouhodobě udržitelné.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře