#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Nevídané fiasko americké Komise pro burzy a cenné papíry

10. ledna 2024
Nevídané fiasko americké Komise pro burzy a cenné papíry ve věci bitcoinových fondů bude mít politickou dohru. Budou padat hlavy?

Gary Gensler půjde na kobereček. Američtí senátoři žádají vysvětlení “pochybení” americké Komise pro burzy a cenné papíry, kterou vede.

Na jejím účtu na X se včera v kritický, ostře sledovaný moment objevilo dlouho napjatě očekávané sdělení, že úřad schvaluje bitcoinové fondy. Krátce na to jej však Gensler dementoval; s tím, že daný post nebyl autorizovaný.  O schválení bitcoinového fondu daného typu usilují různé subjekty přes deset let.

Síť X uvádí, že účet Komise nebyl zabezpečený v nejvyšší možné míře. To může stát Genslera křeslo. Jde zřejmě o případ hackerského kyberútoku, s nádechem snahy o manipulaci trhu a diskreditaci Komise. Ta nepochybně diskreditována je. A patrně ne zcela bez vlastního přičinění.

Bitcoinu před více než patnácti lety dali jeho tvůrci do vínku vzdor a poslání narušitele, zejména ve vztahu k finančnímu a státnímu establishmentu. Včera toto poslání naplnil jako málokdy jindy, byť vlastně ne vlastním přičiněním.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře