#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Neradujme se předčasně

26. března 2012

Vedoucí ekonomika světa se zřetelně zotavuje. Počet Američanů, kteří nyní míní, že se stav hospodářství USA zlepšuje, je teď nejvyšší od roku 2004. To je jistě fajn. Lze očekávat, že s jejich rostoucím optimismem vzrostou i spotřebitelské výdaje. Ekonomické soukolí se roztočí na plné obrátky. A ještě jej urychlí, když se banky osmělí ve větší míře úvěrovat. K tomu je ostatně vybídne sám pozitivní ekonomický vývoj a výhled. Banky rozhodně mají z čeho půjčovat, vždyť nepovinné rezervy, které drží u americké centrální banky, jsou na dějinně nejvyšší úrovni. Jenže v tom je zároveň ukryta i možná fatální hrozba nynějšímu oživení. Inflace.
Minulý týden šéf potravinářské společnosti ConAgra sdělil investorům, že ekonomické podmínky v celém sektoru jsou velmi náročné právě kvůli vysoké inflaci. Nákladová inflace v potravinářském sektoru je způsobena vzestupem komoditních cen na světových trzích. Roste cena brambor, obilovin, významně zdražuje i ropa. Jestliže se tento nárůst cenové hladiny přelije do širší ekonomiky, může to stále křehké americké oživení šmahem zadusit. A pokud ho to nezadusí hned, může se tak stát krapet později: až začnou komerční banky ze svých rezerv půjčovat, provádět úvěrovou expanzi, jak říkají ekonomové, a zadělávat tak na inflaci způsobenou nadměrným objemem peněz a úvěrů v ekonomice.
Smrtící růst cen tedy může přijít ze dvou stran: kvůli vysokým nákladům, které zapříčiní růst globální poptávky po surovinách, a/nebo kvůli vzestupu objemu peněz v ekonomice. V takových podmínkách by se nedala využít stimulační opatření typu kvantitativního uvolňování, která jsou svojí podstatou inflační, a ekonomika USA – a s ní vlastně i celý svět – by se ocitla ve stagflaci. To je ničivá kombinace ekonomické stagnace a strmého růstu cenové hladiny.
Radost nad novými čísly z USA je tudíž hodně předčasná.

Vyšlo v Profitu.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře