#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Nemovitosti zdražují, ale bublina to není, říká Klausův ekonom MARTIN SLANÝ

20. července 2017

Ceny nemovitostí rostou, ale nejsou přemrštěné. Pravomoci České národní banky jsou dostatečné, neměla by získat další možnosti, jak regulovat hypoteční trh v ČR. To si myslí Martin Slaný, ředitel sekce ekonomických studií Institutu Václava Klause a pedagog Národohospodářské fakulty VŠE.

Slaný kritizuje nedávno skončený intervenční režim České národní banky. Vedl k nízkým výnosům, v případě dluhopisů dokonce k záporným, a způsobil rovněž nadbytek likvidity v tuzemském bankovním systému. Oboje tlačí komerční banky k tomu, aby se orientovaly na trh nemovitostí, vysvětluje Slaný, s nímž rozhovor pro Ecofin vedl Lukáš Kovanda, hlavní ekonom společnosti Cyrrus a Slaného kolega z Národohospodářské fakulty VŠE.

Ve světle uvedeného Slaný považuje za nebezpečnou aktuální snahu České národní banky protlačit parlamentem „technickou novelu“, která ve skutečnosti představuje bezprecedentní rozšíření regulačních nástrojů ČNB. Centrální banka by na základě „novely“ mohla podle Slaného provádět například takzvané kvantitativní uvolňování, čili odkup široké škály dlouhodobých cenných papírů. Tento druh měnové politiky je však prý neúčinný, zatímco velmi účinně destruuje trh a nebezpečně zvyšuje budoucí rizika. ČNB by na základě novely také již v podstatě řídila český hypoteční trh. Vzhledem k předchozím selháním naší centrální banky, před tím Slaný důrazně varuje. Žádné další regulatorní nástroje ČNB nepotřebuje, právě naopak, uzavírá.

Video je k dispozici zde.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře