#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Napětí kolem Ukrajiny povážlivě houstne, benzín v Česku je teď i proto nejdražší od roku 2012

19. února 2022

Kolem situace na Ukrajině opět přituhuje. Podle amerického prezidenta Joea Bidena se již jeho ruský protějšek Vladimir Putin rozhodl na Ukrajinu zaútočit. Během několika dní by měl podle informací amerických zpravodajských služeb, z nichž Biden čerpá, provést úder jak na Ukrajině, tak v její metropoli Kyjevě.

Spojené státy ovšem podobně varovaly třeba také o minulém víkendu. Tehdy upozorňovaly, že útok nejpravděpodobněji začne v úterý tento týden. Tak se ovšem nestalo. Spojené státy svoji vypjatou rétoriku zdůvodňují tím, že se jejím prostřednictvím, a „držením světa ve střehu“, snaží zajistit, aby Putin nezískal k útoku jedinou záminku. Americká administrativa se totiž obává například toho, že Rusko by mohlo zinscenovat takzvanou operaci pod falešnou vlajkou a tu použít jako záminku k zahájení invaze. Operací pod falešnou vlajkou by mohl být například útok proruských sil na ruské vojáky, z něhož by byly obviněny síly ukrajinské.

Nezvykle temný tón nyní volí ovšem také Francie, která je ve svých prohlášeních obvykle mnohem zdrženlivější než „alarmistické“ Spojené státy. Podle Paříže riziko invaze stoupá a transatlantičtí spojenci musí být připraveni, že úder může začít každým okamžikem.

Opětovný růst napětí na Ukrajině je bezprostředním důvodem včerejšího růstu cen ropy na světových trzích a současně oslabení koruny vůči dolaru, v němž se ropa obchoduje. Oboje se promítlo do toho, že ropa Brent zakončila své včerejší obchodování na cenové úrovni přesahující v přepočtu 2000 korun za barel, konkrétně na úrovni 2010 korun za barel. To je v historickém ohlédnutí nezvyklé vysoká cena, které není daleka absolutních maxim za celou historii novodobé ČR (viz graf Bloombergu níže).

Ropa zdražuje, neboť obchodníci s ní se obávají, že ruská invaze na Ukrajinu a související nové sankce Západu by ochromily dodávky ruské ropy na světové trhy.

Zdražující ropa je hlavním důvodem růstu cen pohonných hmot v ČR. Benzín včera v Česku vyšel v průměru na 37,20 koruny za litr, vyplývá z dat CCS, což je jeho nejvyšší cena za celé období od konce října roku 2012. Cena benzínu tak včera letos poprvé překonala mnohaletá maxima z listopadu loňského roku. Nafta se nyní v Česku prodává nejdráže za celé období od začátku října 2014, litr vyjde na 36,18 koruny.

V případě ruské invaze na Ukrajinu a propuknutí války mezi oběma zeměmi lze čekat citelný nárůst cen pohonných hmot v ČR, v případě benzínu až do blízkosti úrovně 40 korun za litr. Došlo by totiž nejen k růstu dolarové ceny ropy na světových trzích, ale také ke znatelnému oslabení koruny vůči dolaru.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře