#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Nálada Čechů ohledně ekonomiky padá nejníže za deset let

24. května 2022
 Drtí je strach z inflace a pasivita Fialovy vlády, které tak zvoní „alarm“.

Nálada lidí v České republice padá, co se ekonomické situace týče, nejníže za posledních deset let. Podle dnes zveřejněných závěrů pravidelného, každoměsíčního šetření Českého statistického úřadu se totiž důvěra českých spotřebitelů v ekonomiku propadla nejníže od května 2012. A to ji další, zřejmě i citelný pád ještě čeká. Češi už totiž pociťují neblahé dopady růstu cen na svoji finanční situaci. Zároveň se den po dni stupňuje jejich rozhořčení, že vláda s kritickou situací nic moc nedělá. Pro kabinet premiéra Petra Fialy jsou tedy dnešní čísla opravdu „alarmem“.

Připomeňme, že tíživá situace z doby přesně před deseti lety, kdy byla nálada spotřebitelů naposledy tak nízko jako dnes, o rok později byla jedním z klíčových důvodů přelomové politické změny. V roce 2013 totiž do nejvyšších politických pater na základě volebního úspěchu postoupilo hnutí ANO Andreje Babiše. Babiše do ministerského, a posléze dokonce premiérského křesla vynesla nespokojenost veřejnosti, jež se tehdy – ve zmíněném roce 2012 – dala „krájet“, tak jako dnes.

Rovněž v roce 2012 měla veřejnost pocit zmaru a frustrace z toho, že vláda dostatečně neřeší ekonomické dopady tehdejší evropské dluhové krize a ještě předtím globální finanční krize. Vláda premiéra Petra Nečase v době mezinárodně tíživé situace přiškrtila své fiskální výdaje, dokonce zvýšením některých daní prováděla fiskální restrikci na více způsobů. Nakonec ji i to o rok později „smetlo“. Její důraz na rozpočtovou střídmost byl ekonomicky opodstatnitelný, ovšem politicky se vmanévrovala do nesmírně obtížné situace, neboť ztratila rozhodující důvěru veřejnosti. Dramatický pokles důvěry v ekonomiku, který dnes, po deseti letech, opět pozorujeme, se opět, jako tehdy, se zpožděním několika měsíců bude projevovat podobně dramatickým poklesem důvěry lidí ve vládu. Pokud ta tedy radikálně nezasáhne. V tom ji ale brání dva klíčové, ovšem vzájemně jen obtížně slučitelné sliby, s nimiž její představitelé uspěli v loňských volbách, a sice slib nezvyšovat daně a zároveň slib postupně, znatelně i tak ozdravovat veřejné finance.

Co hůře, Fialovu vládu varuje nejen nespokojenost veřejnosti, tedy voličů, ale také ratingových agentur. Jedna ze tří světově významných ratingových agentur, Fitch, začátkem tohoto měsíce zhoršila ratingový výhled České republiky, takže Česku poprvé od konce 90. let hrozí zhoršení ratingu, jež prodražuje obsluhu dluhu. Klíčovým důvodem je to, že Fialova vláda nedostatečně razantně ozdravuje veřejné finance, a přitom se současně zdráhá zvyšovat daně. Hrozí tak to, že se schodky veřejných financí se nepodaří zkrotit.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře