#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Nakupujte české koruny, radí Goldman Sachs, a to zvláště za koruny švédské

1. února 2022
Česká měna má přitom dnes našlápnuto uzavřít vůči švédské na nejsilnější úrovni v historii.

Vlivná americká banka Goldman Sachs ve své dnešní analýze doporučuje klientům nakupovat české koruny, zejména pak za ty švédské. Česká měna je přitom dnes na své prakticky nejsilnější úrovni vůči té švédské v celé historii a má našlápnuto ukončit dnešní obchodování na rekordně silné úrovni vůči ní. Pomáhají dnešní lepší než očekávaní čísla k výkonu tuzemské ekonomiky v loňském roce.

Za českou korunu šlo dnes pořídit až 0,4313 koruny švédské, jak plyne z údajů Bloombergu. Pokud by na této úrovni kursu vzájemné obchodování dnes skončilo, jednalo by se o nejsilnější uzavírací úroveň české koruny vůči té švédské v celé historii (viz graf níže).

Švédská koruna nyní na devizovém trhu stojí jen 2,324 české koruny. Dosud na historicky nejlevnější úrovni přitom uzavírala v polovině prosince 2008, kdy stála 2,326 české koruny.

Goldman Sachs ale věří, že další zvyšování základní úrokové sazby v podání České národní banky dále českou korunu zhodnotí, zvláště výrazně právě vůči té švédské. Švédská centrální banka se totiž k ukončování své expanzivní měnové politiky zatím příliš nemá. Základní sazbu drží na nule, přičemž k prvnímu navýšení podle většiny trhu dojde až v příštím roce. Stoupají ovšem sázky na první zvýšení ještě letos ve druhé polovině roku. I tak se ale letos dále rozevřou nůžky mezi úročením na české koruně a na té švédské, což vytvoří dodatečný tlak na další zpevnění české měny vůči švédské koruně. Základní sazba ČNB může už na jaře vzrůst až k úrovni pěti procent. Vyšší než pětiprocentní bylo rozpětí mezi základní úrokem na české koruně a základném úrokem na té švédské naposledy začátkem roku 1999.

Banka Goldman Sachs doporučuje nakupovat českou korunu spíše než třeba ruský rubl, i když ten je podle ní stále podhodnocený. S investicí do něj jsou však nyní spojena význačná rizika plynoucí z geopolitické nejistoty, tedy zejména z možných nepříznivých dopadů propuknutí rusko-ukrajinské války.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře