#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Na výsledky ČEZ reagují jeho akcie vlažně, navzdory příslibu vyšší dividendy

16. března 2021
Státu letos ČEZ vyplatí nejspíše 15 miliard korun, svědčí mu probíhající i vyhlížené zdražování elektřiny.

Hospodářské výsledky energetické společnosti ČEZ za loňský rok i poslední loňské čtvrtletí naplnily, až mírně překonaly očekávání trhu. Hrubý provozní zisk společnosti za rok 2020 – EBITDA – činí 64,8 miliardy korun, zatímco analytici oslovení agenturou Bloomberg v konsensu předpokládali 64,3 miliardy. Očištěný čistý zisk odpovídá 22,8 miliardy korun, kdežto trh očekával 22,2 miliardy. Hrubý zisk za čtvrté čtvrtletí 2020 představuje 13,9 miliardy, zatímco trh počítal s 13,5 miliardy.

Trh přijal hospodářské výsledky ČEZ pozitivně, byť akcie společnosti obchodované na pražské burze bezprostředně reagovaly spíše vlažně. To může být dáno tím, že sám ČEZ investory „namlsal“, když ve své prognóze avizoval očištěný čistý zisk čítající 23 miliard.

Příznivé je, že ČEZ díky časování předprodejů může dobře zachytit současnou vlnu růstu ceny velkoobchodní elektřiny, dodávané pro léta 2022 a 2023. Cena velkoobchodní elektřiny se nyní na pražské energetické burze pohybuje nejvýše od roku 2018. Nahoru ji tlačí vyhlídka globálního ekonomického zotavení, k němuž povede postupující vakcinace podstatné části světové populace. Roli ovšem specificky v EU hraje také zdražování emisních povolenek.

Zároveň trh pozitivně přijímá, že ČEZ v doprovodném materiálu k hospodářským výsledkům avizuje možnost vyšší dividendy. V letech 2011 až 2020 činila vyplácená dividenda průměrně 37,9 koruny na akcii, přičemž se pohybovala v pásmu od 24 korun vyplacených v roce 2019 po 50 korun vyplacených v roce 2011. Podle optimistických tržních odhadů by dividenda letos mohla činit až 45 korun na akcii. Tržní konsensus před oznámením dnešních výsledků ovšem počítal s 35 korunami, což by bylo jen o korunu více než loni.

Pokud by se vyplácela dividenda 45 korun akcii, stát by si coby takřka sedmdesátiprocentní vlastník akcií ČEZ přišel na 16,9 miliardy korun. Vyplatí-li se dividenda ve výši 35 korun na akcii, půjde do veřejné kasy 13,1 miliardy korun. Zprůměrujeme-li obě hodnoty, dostáváme přesně 15 miliard, což je tedy velmi pravděpodobně částka, kolem které se bude letošní dividendové inkaso státu od ČEZ pohybovat. Oproti roku 2019, kdy stát na dividendě ČEZ inkasoval lehce před devět miliard korun, tak jde o poměrně výrazné přilepšení. Valná hromada ČEZ může při stanovení dividendy za loňský rok přihlédnout k mimořádné pandemické situaci, jíž tuzemské veřejné finance čelily a čelí, a přiklonit se i z toho důvodu právě k citelnému navýšení dividendy. Takové rozhodnutí může podpořit i zmíněný probíhající i vyhlížený růst cen elektřiny.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře