#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Na návštěvě domu, odkud se „vládne světu“. Bílý dům to není!

19. února 2012

S málokterou budovou je tak či onak spojeno tolik hvězd světové politiky, ekonomie, finančnictví nebo showbyznysu jako s našedlým, ba snad i zašedlým „rohákem“ na newyorské 68. ulici. Od dubna 1945 tam sídlí světově asi nejvlivnější think-tank, Council on Foreign Relations (CFR). Mezi jeho členy se řadí – namátkou – americký exprezident Bill Clinton, „jeho“ ministryně zahraničí Madeleine Albrightová, finančníci George Soros i Lloyd Blankfein (nejvyšší šéf banky Goldman Sachs), newyorský starosta Michael Bloomberg či herečka Angelina Jolieová a mnoho dalších figur, jejichž záznamy v publikacích typu „Kdo je kdo“ patří k těm nejdelším.

„Robert Rubin, bývalý ministr financí USA a šéf Citigroup, ten, co má kancelář tady nade mnou,“ ukazuje Jagdish Bhagwati, původem indický ekonom a rovněž člen CFR, ke stropu, když o dotyčném promlouvá během rozhovoru s autorem blogu, který probíhá právě v ústředí CFR. Jak vidno, exministři, exstátníci, přední ekonomové doslova na každém patře. Žádný div, že mnozí konspirační teoretici mají našedlé ústředí CFR za budovu, z níž se fakticky vládne světu – podle nich je totiž CFR klíčovou organizací se světovládnými ambicemi. Kdo však dá na tyto zkazky, bude návštěvou ústředí zřejmě zklamán. Interiér je podobně „normální“ jako zevnějšek. Pravda, dovnitř je návštěvník vpuštěn až poté, co vrátné oznámí schůzku i jméno navštíveného, ale to zřejmě většině nepostačí k naplnění romantických, ba okultních fantazií „o domu, z nějž je řízen svět“.

Pochopitelně, hvězdné osobnosti, jež jsou členy CFR, nejspíše sdílí některé shodné zájmy a jsou patrně schopny konsensu na nějakém obecněji definovaném světonázoru, ale z toho ještě nevyplývá, že kují pikle, jak lidstvu naordinovat rovnou světovládu. Milovníci konspirací – i třeba fanoušci populární „konspiračně-teoretické“ filmové série, Zeitgeist– tak ovšem často soudí. „Současný svět stojí za hovno,“ nebere si Jacque Fresco, hvězda Zeitgeistů a guru konspiračních teoretiků, servítky v dalším nedávném rozhovoru autora blogu.

Je svět na h…, protože, pokud vůbec někým, je zatím usměrňován spíše lidmi z okruhu organizací typu CFR než konspiračními teoretiky – milovníky série Zeitgeist? Nejsou konspirační teorie typu té o světovládné CFR spíše výsledkem frustrací jejich autorů plynoucích z toho, že oni u toho nejsou – že oni svět neusměrňují? Kdyby usměrňovali, svět by přece na h… určitě nebyl. Nemohl být!

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře