#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Mzdová spirála v průmyslu se roztáčí, nejsou ale lidi

10. května 2017

Průmyslová produkce v ČR udržuje solidní výkon. Tuzemskému průmyslu prospívá ekonomické oživování eurozóny. Značný objem zakázek však přichází i tuzemské ekonomiky.
Pomineme-li loňský srpen, kdy celkově objem nových zakázek v českém průmyslu kompenzoval předchozí červencový propad, daný posunutím celozávodních dovolených mezi lety 2015 a 2016, je letošní březnový objem nových zakázek nejvyšší od roku 2014. Tuzemští průmyslníci tak ještě naléhavěji než dosud musí řešit otázku hledání vhodné pracovní síly.
Z této situace těží pracovníci v průmyslu. Zatímco v prvním čtvrtletí 2015 jejich nominální mzda vzrostla meziročně o 2,1 procenta, loni už to bylo o čtyři procenta, a letos dokonce o 5,3 procenta. Růst mzdových nákladů ale zatím zjevně neohrožuje konkurenceschopnost tuzemské průmyslové produkce na zahraničních trzích. To se však může změnit, až se začne projevovat posilování koruny dané ukončením intervenčního režimu České národní banky.

Vyšlo na E15.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře