#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Musk včera zbohatl o 529 miliard korun, je z něj nejbohatší člověk novodobých dějin, více než stokrát bohatší než Babiš

2. listopadu 2021
Mohl by si koupit vše, co se v Česku letos vyprodukuje.

Zakladatel a největší akcionář automobilky Tesla Elon Musk včera zbohatl během jediného dne o 24 miliard dolarů, v přepočtu o 529 miliard korun. Stalo se tak díky více než osmiprocentnímu vzrůstu akcií Tesly. Z Muska je tak nadále nejbohatší člověk planety, ale také novodobých dějin. Celkově jeho majetek nyní podle Bloombergu čítá 335,1 miliardy dolarů, tedy zhruba 7386 miliard korun.

Ministerstvo financí ČR ve své nejnovější prognóze předpokládá, že tuzemský nominální hrubý domácí produkt letos dosáhne úrovně 6048 miliard korun. Musk by si tedy mohl za svůj majetek koupit všechno zboží a služby, které se letos na území ČR vyprodukují, a ještě by mu 1338 miliard korun zbylo.

Přitom 1338 miliard je stále přibližně 3,6násobek majetku Renáty Kellnerové. Ta je coby správkyně pozůstalosti po zesnulém Petru Kellnerovi, největším akcionáři skupiny PPF, podle letošního žebříčku časopisu Forbes společně s rodinou nejbohatším člověkem v ČR. Její majetek činí zhruba 375 miliard korun.

Suma 1338 miliard korun je také zhruba 19násobkem majetku dosluhujícího českého premiéra Andreje Babiše, jednoho z nejbohatších Čechů.

Celkově je Musk podle Bloombergu zhruba 105krát bohatší než Babiš.

Posledním člověkem před Muskem, který si mohl za svůj majetek pořídit celý roční hrubý domácí produkt ČR, tedy právě veškeré zboží a služby, jež se v Česku za rok vyprodukují, byl v roce 1999 Bill Gates, spoluzakladatel Microsoftu. Tehdy ale Česká republika vykazovala nominálně zhruba tří- až čtyřnásobně slabší ekonomický výkon než dnes (náš hrubý domácí produkt podle dat Mezinárodního měnového fondu v roce 1999 činil 65 miliard dolarů). A Gatesovo jmění bylo tehdy navíc notně nafouknuté internetovou bublinou − po jejím prasknutí se v dalších letech propadlo i na méně než polovinu.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře