#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Mobilizujme!

23. června 2016

MÁME NÍZKÉ MZDY, přitom vykazujeme nejnižší nezaměstnanost v EU. OECD nám vytýká, že stagnuje produktivita práce, pročež EU nedoháníme. Jak to pasuje dohromady? Popořadě. Často slýcháme, že na mzdy jde u nás příliš malá část toho, co je v ekonomice vytvářeno. Jen v tom to nebude.
Vždyť roku 1987 činila tato část 50,3 procenta. Loni to bylo jen 33,5 procenta, ale i tak by se do roku 1987 chtěl vracet snad jen stalinista nebo masochista.
V roce 1987 ekonomiku z podstatné míry tvořily špatně hospodařící podniky, stále obtížněji se uplatňující na světových trzích.
Soudruzi z KSČ ovšem museli obyvatelstvu zajistit alespoň jakés takés mzdy, jinak by se vzbouřilo.
I tyto směšné mzdy ale z mizerného produktu podniků ukrajovaly velkou část, oněch více než 50 procent. Podniky tak neměly na nutné investice, což jen dále v zakletém kruhu zhoršovalo jejich produkci. Chyběl tuzemský kapitál.
Průmysl má u nás značný význam stále. Jsme nejprůmyslovější zemí EU. Nejde ale příliš o žádný hi-tech průmysl, spíše o „segmenty 20. století“ – auta, stroje, lokomotivy.
Montujeme. Podniky musí pochopitelně investovat, jen aby udržely krok. Na mzdy jim pak tolik nezbývá. Pokud bychom měli vyšší podíl hi-tech průmyslu či služeb, bylo by to lepší. Hi-tech segmenty, „segmenty 21. století“, vykazují vyšší přidanou hodnotu, tedy i marže, ve službách není třeba tolik investovat. V obou případech tak zbývá více na mzdy.
Z českých mezd ukusuje i to, že práci tu lidem zhusta dává zahraniční kapitál. Jeho zisky ve formě dividend bujně plynou zpátky za kopečky. To opět kromě masochistů a stalinistů (kterým to poskytuje kýžený ideologický argument: „Vidíte, to je ten váš kapitalismus, který nás ožebračí!“) vítá málokdo.
Řešení ale nespočívá v návratu kamsi do 50. let, ale v mobilizaci kapitálu. Českého! Objem úvěrů soukromému sektoru, poskytnutý z domácích zdrojů u nás v poměru k HDP, patří v mezinárodním srovnání k těm nízkým. Činí 50 procent. Malé a střední podniky se dnes v porovnání s korporacemi dostávají k úvěru obtížněji než před začátkem finanční krize. Vytýká nám to opět i OECD. Po právu. Mobilizace kapitálu má potenciál přispět k růstu české ekonomik y čtyři- až pětkrát více než všechny ostatní často zmiňované recepty na podnícení hospodářské expanze, a to včetně zlepšení úrovně vzdělanosti nebo zlepšení výkonu veřejné správy. Mobilizujme! Zbavme se silné závislosti na zahraničním kapitálu. Máme už na to.

Vyšlo v Reflexu.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře