#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Míra nezaměstnanosti rostla v dubnu hlavně v příhraničí, kvůli pendlerům

7. května 2020

Míra nezaměstnanosti v dubnu stoupla na 3,4 procenta. Úřad práce tak dnes potvrdil dřívější informaci ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové. Takováto úroveň míry nezaměstnanosti je až překvapivě nízká, a to i vzhledem k dnešním nepříznivým číslům za průmysl a zejména zahraniční obchod. Tato čísla se sice týkají ještě měsíce března, ale je z nich zřejmé, že dubnový propad průmyslové výroby a zahraničního obchodu bude pravděpodobně ještě citelnější.

Pokud tady navzdory tomu zůstává ke konci dubna míra nezaměstnanosti na úrovni 3,4 procenta – a je tedy suverénně nejnižší v celé EU – jedná se skutečně o nečekaně příznivý výsledek. V dalších měsících je ale třeba počítat se vzestupem míry nezaměstnanosti. V létě nejprve k úrovni pěti až šesti procent a v podzimních měsících pak ještě výše, v příštím roce pak potenciálně až k úrovni kolem deseti procent.

Zvláště markantní byl v dubnu nárůst míry nezaměstnanosti v příhraničních okresech Chebu a Karlových Varů. V těchto okresech narostla míra nezaměstnanosti v porovnání s březnem o více než jeden procentní bod, zatímco celorepublikově stoupla pouze o 0,4 procentního bodu. Na Chebsku, Karlovarsku, ale v dalších příhraničních oblastech, jako je třeba Sokolovsko, se ve výrazné míře hlásili na úřadech práce pendleři, kteří z důvodu zavádění opatření pro boj s koronavirem přestali dojíždět za prací do za hranice.

Citelněji narůstala v dubnu míra nezaměstnanosti také v turisticky vyhledávaných okresech českokrumlovském a znojemském. Turistický ruch patří mezi sektory nejvíce zasažené omezeními zaváděnými v rámci boje proti šíření koronaviru.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře