#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Ministerstvo financí musí přijít s plánem konsolidace, ratingové agentury nebudou shovívavé věčně 

16. července 2021

Pololetní zpráva ministerstva financí o řízení státního dluhu ČR potvrzuje, že tuzemské veřejné finance se potenciálně mohou poměrně snadno vrátit na dráhu udržitelného vývoje. Vlivem pandemie tak nedošlo k rozvratu veřejných financí. Současně je ale třeba přijít co možná nejdříve s věrohodným plánem konsolidace veřejných financí pro příštích deseti letech. Tento plán zatím nepředstavila ani stávající vláda, a ani žádná z politických stran a uskupení zatím ve svém předvolebním programu, pokud byl již zveřejněn, nenabízí uspokojivé řešení.

Z dnes vydané zprávy ministerstva financí plyne, že úřad si v prvním letošním pololetí bezproblémově zajistil většinu celoroční výpůjční potřeby, což zčásti vysvětluje poměrně výrazný nárůst schodku státních financí během letošního ledna až června. Ve druhém pololetí lze předpokládat celkově slabší razanci dalšího prohlubování schodku, přičemž ovšem nelze vyloučit zrychlení prohlubování deficitu k samému konci letoška. Schodek by tak neměl dosáhnout schválené úrovně 500 miliard korun. Mohl by být až o 90 miliard korun nižší. I tak však půjde o nejhlubší schodek v dějinách ČR, což jen podtrhuje potřebu zmíněného plánu konsolidace.

Česká vláda – ať už tato či příští – se nebude věčně moci spoléhat na shovívavost ratingových agentur. Například Německo už pro příští rok plánuje po přepočtu na velikost ekonomiky více než dvakrát nižší schodek svých státních financí než ČR. Je tedy nutné, aby Česko v souladu s plánem konsolidace začalo urychleně pracovat na redukci svého deficitního financování, jinak může už ve druhém pololetí příštího roku dojít ke zhoršení ratingového výhledu některé ze světově význmaných ratingových agentur a v roce 2023 pak i ke zhoršení samotného ratingu.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře