#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Miliardářské celebrity

10. dubna 2009

Oprah Winfreyová, Giorgio Armani, Steve Jobs. Co je spojuje? Jsou nejen miliardáři, ale i celebritami, jejichž jméno je značkou samo o sobě. Jejich žebříček sestavil časopis Forbes.

Miliardáři-celebrity mají oproti miliardářům-obyčejným smrtelníkům výhodu v tom, že i pokud by přišli o všechno, slavné jméno jim nikdo nevezme. Zchudne-li oligarcha Oleg Děripaska, bude už jen nějakým tím Olegem Děripaskou, bývalým bossem světové těžby. Naproti tomu slavné jméno, vynikající „brand“, nevezme italskému návrháři Giorgiovi Armanimu ani ta nejtěžší krize. Navíc krizový rok 2008 se některým celebritám dokonce vyvedl tak, že svůj majetek ještě rozmnožily. Oprah Winfreyová, ikona amerických talk show posledního čtvrtstoletí, náleží do klubu 44 světových miliardářů, kteří v loňském přetěžkém roce dokázali zbohatnout.

Bloomberg vede

Nejbohatším mezi celebritami je však Michael Bloomberg, newyorský starosta a většinový vlastník společnosti Bloomberg, jež se specializuje na finanční zpravodajství. Jeho jmění je odhadováno na 16 miliard dolarů. Loni v červenci si půjčil 4,5 miliardy dolarů od investiční banky Merrill Lynch, aby mohl koupit dvacetiprocentní balík akcií ve společnosti, kterou roku 1982 zakládal. Nyní tak vlastní 88 procent Bloombergu a je šestnáctým nejbohatším člověkem planety.

Finanční krize, která začala na Wall Streetu, jen několik ulic od starostovy rezidence, však ničí perspektivy města, jemuž vládne. Zatímco v uplynulých letech se tučné bonusy Bloombergových někdejších finančnických kolegů přelévaly do vyšších útrat za luxusní newyorské byty, do nákupů a návštěv vybraných restaurací, nyní se vyhlídky New Yorku zatemnily. V roce 2010 mají městské příjmy klesnout o 28 procent, což je téměř sedm miliard dolarů. Obdobně klesá i Bloombergova popularita. Loni v létě se těšil podpoře 71 procent občanů, nyní už jen 52. Letos se přitom má ucházet o zvolení do třetího funkčního období.

Nejlepší období neprožívá ani dvojka v žebříčku, šéf firmy Apple Steve Jobs, jehož majetek Forbes vyčíslil na 3,4 miliardy dolarů. Bojuje nejen s krizí, ale i se zdravotními potížemi. Loni podivně zhubl. Od ledna je v léčení, neboť z původní „hormonální nerovnováhy“ se údajně stala „komplexnější záležitost“. Akcie Applu se v reakci na zprávu o jeho půlroční vynucené dovolené okamžitě zřítily o sedm procent. Za posledních šest měsíců klesly na polovinu. Ukazuje to na odvrácenou stranu statusu celebrity: Jobsovo jméno je natolik ikonické, že bez něho by Apple zkrátka nebyl Applem a burzy to důsledně započítávají do akciových kursů.

Aby toho nebylo málo, Americká komise pro burzy a cenné papíry nyní zkoumá, zda společnost svými tanečky kolem Jobsova zdraví neklamala investory. Léčbu proto Jobsovi zpříjemňují alespoň čísla o prodejích Applu: v lednu firma zveřejnila rekordní čtvrtletní tržby, 10,2 miliardy dolarů, za nimiž stojí hlavně úspěch iPhonů.

Film a móda

O třetí místo se dělí silné hollywoodské duo, režisér Steven Spielberg a producent George Lucas. Oběma Forbes spočítal majetek na tři miliardy dolarů. Síly spojili při tvorbě loňského kasovního trháku, čtvrtého pokračování Indiana Jonese. Film na světě vydělal 786 milionů dolarů, což z něj učinilo druhý nejúspěšnější snímek loňského roku. Spielberg i Lucas natolik věřili v jeho úspěch, že si svůj podíl na zisku začali vybírat až poté, co film vydělal čtyři sta milionů dolarů.

Spielberg, režisér řady úspěšných titulů, a to jak čistě komerčních, tak „vážnějších“, se loni vrhl i na produkci počítačových her v létě uvedl hru Boom Blox pro konzoli Wii. Radost mu tak zkazil koncem roku až Bernard Madoff, do jehož největšího „letadla“ v historii režisérova dobročinná organizace investovala. Lucas měl celý rok jako bez mráčku nejen kvůli úspěchu čtvrtého pokračování Indyho dobrodružství, ale i kvůli vítězství Baracka Obamy, jehož přívržencem je.

O páté místo se pro změnu dělí dvě veličiny módního světa. Už zmíněný Giorgio Armani je podle Forbesu stejně bohatý jako Ralph Lauren oba se těší ze jmění 2,8 miliardy dolarů. Armani zase o něco vylepšil pověst svého „brandu“ při letošním udílení filmových Oscarů. Oblékl více než deset celebrit – včetně Seana Penna, jenž sošku získal jako nejlepší herec, a Anne Hathawayové, která byla na nejlepší herečku nominována. Armanimu kromě návrhářství vynáší také produkce parfémů, dětského oblečení nebo luxusních hodinek. Jeho jméno ponesou i hotely – letos na podzim by měl být otevřen Armani Hotel Dubai.

Jmění Ralpha Laurena, sběratele aut evropských značek, se v uplynulých šesti měsících ztenčilo o 1,7 miliardy dolarů, akcie Polo Ralph Lauren pak od září klesly téměř o šedesát procent. Logo či jméno jeho firmy už zdaleka nezdobí jen oblečení, nýbrž i zavazadla, nábytek, kosmetiku a nově také hodinky.

Oprah, Virgin, Potter

Jen o sto milionů dolarů chudší než Armani a Lauren je už rovněž zmíněná Oprah Winfreyová. The Oprah Winfrey Show, kterou začala uvádět v roce 1986, se nyní vysílá ve 144 zemích světa; v USA se na ni každý týden podívá 44 milionů lidí. Winfreyové vynáší i její vlastní producentská společnost Harpo.

Osmou příčku obývá Richard Branson, jenž se v březnu vydal na svou osmou cestu kolem světa. Vedle uvedení nové letecké společnosti z jeho konglomerátu aerolinek, a sice té s názvem V Australia, se snaží rovněž přetáhnout kapitána Chesleyho (Sullyho) Sullnebergera. To je ten pilot, který v lednu hrdinně přistál na řece Hudson. Kromě toho hodlá Branson přetvořit dva ze svých ostrovů v Karibiku, Necker a Mosquito, v Mekky hospodaření s obnovitelnými zdroji. Bransonova říše „Virgin“ zahrnuje nejen letecké společnosti, ale i firmy z oblasti telekomunikací, železnic, financí či zdravotní péče. Bransonův majetek spočetl Forbes na 2,5 miliardy dolarů.

Devátý v žebříčku je muž, jehož by většina našinců za celebritu neoznačila, protože jeho jméno není v Česku téměř známé. Někdejší ropný byznysmen T. Boone Pickens nyní šéfuje hedgeovému fondu BP Capital a podle Forbesu vlastní majetek v hodnotě dvě miliardy dolarů.

Zato desátý muž v pořadí je v Česku znám velmi dobře díky své bývalé manželce někdejší české sjezdařce Ivaně Zelníčkové, poté americké modelce Ivaně Trumpové. Loňský rok však Donaldovi Trumpovi, realitnímu magnátovi, rozhodně nepřál. Muž, v jehož portfoliu jsou tak vybrané newyorské adresy, jako je Trump Tower či 40 Wall Street, však nevstoupil příliš úspěšně ani do roku letošního. V březnu vyhlásila bankrot jeho společnost Trump Entertainment Resorts. Přesto kupuje nemovitosti, o nichž by se mu před dvěma lety ani nesnilo; Forbes odhadl jeho jmění na 1,6 miliardy.

Vybranou společnost miliardářských celebrit uzavírá Joanne K. Rowlingová, nejbohatší spisovatelka na světě. Na zeměkouli se prodalo 400 milionů výtisků sedmi knih o kou-zelnickém učni Harrym Potterovi. Pět filmů, které na základě těchto próz vznikly, vydělalo tolik jako žádná jiná podobná série v historii. Další pokračování Harryho Pottera už prý Rowlingová psát nehodlá.

TABULKA: Miliardářské celebrity, jmění v miliardách USD

1. Michael Bloomberg USA 16
2. Steve Jobs USA 3,4
3. George Lukas USA 3
Steven Spielberg USA 3
5. Giorglo Armani Itálie 2,8
Ralph Lauren USA 2,8
7. Oprah Winfreyová USA 2,7
8. Richard Branson Velká Británie 2,5
9. T. Boone Pickens USA 2
10. Donald Trump USA 1,6
11. Joanne K. Rowlingová Velká Británie 1

Zdroj*: Forbes

Vyšlo v Týdnu.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře