#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Majetek Čechů v podílových fondech loni historicky rekordně narostl

12. března 2024
Sedminásobně v porovnání s průměrem let 2010 až 2019. Inflace Čechy donutila celkem výrazně investovat, většině burz a trhů se navíc dařilo.

Objem majetku, který mají Češi uložený v podílových fondech, loni narostl historicky rekordně, a to o 187,1 miliardy korun na 938,6 miliardy. Je to teprve podruhé v historii novodobé České republiky, kdy se majetek ve fondech navýšil během jediného roku o více než 100 miliard korun.

Uvažme, že v letech 2010 až 2019 narůstal majetek ve fondech v ČR průměrným ročním tempem 26,2 miliardy korun (viz graf níže). Loňský výsledek je tedy více než sedminásobkem ročního průměru desátých let. Loňský výsledek je tak rekordní i v reálném vyjádření, tedy po zohlednění inflace a inflačního znehodnocení koruny, k němuž průběžně dochází prakticky neustále, v uplynulých zhruba dvou letech však nebývale výrazným tempem.

Právě mimořádně vysoká inflace uplynulých let je klíčovým důvodem, proč majetek Čechů ve fondech rekordně narostl.

Dvouciferná inflace, jež výrazně převýšila jak nominální růst mezd, tak výši úročení na spořících účtech či termínovaných vkladů, donutila Čechy – kteří se svým majetkem nakládají tradičně poměrně konzervativně – výrazněji investovat. Navíc světové trhy a burzy loni zažily nečekaně příznivý rok. Rostly prakticky všechny klíčové akciové trhy v Evropě či Severní Americe, dařilo se také většině trhů asijských, s výjimkou těch čínských. Akcím de vedlo dobře, neboť se inflace loni dále nezvyšovala, takže investoři příznivě přehodnotili svůj další výhled ohledně vývoje úrokových sazeb. Zejména závěrem roku se „investičním ternem“ staly dluhopisy, zejména vlád zemí Západu, které těžily ze sázek na zásadní pokles inflace v roce 2024.

Příznivý rok 2023 – jak na akciových, tak dluhopisových trzích – samozřejmě zásadně pomohl majetek Čechů ve fondech dále výrazně rozhojnit.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře