#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Lednové hospodaření vlády dopadá nejhůře v historii, nedaří se rozjet investice

1. února 2021
Schodek bude letos zřejmě hlubší než 400 miliard, v lednu se totiž ještě v rozpočtu neprojevilo ani zrušení superhrubé mzdy.

Lednové plnění státního rozpočtu vykazuje schodek 31,5 miliardy korun. Jedná se o nejhorší lednový výsledek v historii ČR. V celé novodobé historii země vykázal státní rozpočet hned v lednu deficit dosud pouze třikrát, a to v letech 2002, 2003 a 2020. Nyní se však jedná o schodek suverénně nejhlubší, zhruba trojnásobný v porovnání s dosud nejhorším lednovým výsledkem státního rozpočtu, jímž byl zhruba desetimiliardový deficit v roce 2003.

Neutěšený stav plnění státního rozpočtu hned zkraje roku signalizuje, že letos státní rozpočet pravděpodobně vykáže ještě hlubší schodek než v roce 2020. Půjde tak o smutný rekord. Zatímco loni schodek nakonec nedosáhl úrovně 400 miliard, letos ji pravděpodobně překoná. Je třeba totiž také přihlédnout k faktu, že v lednovém plnění se ještě neprojevuje dopad zrušení superhrubé mzdy a zvýšení slevy na poplatníka. Tyto dva faktory letos a v dalších měsících citelně přispěji k rychlejšímu prohlubování schodku, než jaké by nastalo, pokud by tato opatření loni v rámci daňového balíčku schválena nebyla. Celkově veřejné rozpočty připraví o zhruba sto miliardy korun. A i když je pro letošek plánován schodek státního rozpočtu čítající 320 miliard korun, kvůli právě dopadům daňovému balíčku by bylo realističtější plánovat schodek právě kolem úrovně 400 miliard, případně i mírně na dní.

Vládě se začátkem letošního roku příliš nepodařilo nastartovat investice. Leden sice obecně bývá slabším měsícem, co se investic týče, avšak z celkové částky určené letos na investice, 187,5 miliardy korun, vláda v lednu využila jen 1,3 procenta. Tedy ještě méně než loni, kdy se v lednu jednalo o 1,9 procenta, přičemž to ovšem z hlediska podílu investic na výdajích státního rozpočtu nijak zářný rok nebyl.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře