#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Koruna dnes zpevnila na nejsilnější úroveň vůči euru od začátku pandemie, pod 25,47 za euro

13. května 2021
K nákupu ji doporučuje americká Citibank.
Koruna vůči euru dnes zpevnila pod úroveň 25,47 (viz graf). Ocitla se tak na nejsilnější hodnotě vůči jednotné evropské měně od začátku pandemie, konkrétně od 10. března 2020. Poprvé od té doby dnes trvaleji setrvává pod úrovní 25,50.

České měně pomohla úterní nová data k tuzemské inflaci. Ta v dubnu vykázala úroveň 3,1 procenta v meziročním vyjádření. Trh přitom počítal ve střední hodnotě analytických odhadů s růstem cen čítajícím jen 2,7 procenta, zatímco Česká národní banka předpokládala v aktuální prognóze inflaci 2,9 procenta.

Americká Citibank také doporučuje svým klientům na posílení koruny vůči maďarském forintu. Banka vyhlíží zpevnění české měny vůči té maďarské na úroveň 14,4, z nynější úrovně bezmála 14,0. Kurs 14,4 by představoval nejsilnější úroveň koruny vůči forintu v historii obchodování těchto měn od vzniku ČR v roce 1993.

Výraznější než očekávaný růst spotřebitelských cen zvyšuje pravděpodobnost, že centrální banka bude muset v následujících měsících a čtvrtletích přistoupit k razantnějšímu utahování měnových šroubů. Trh nyní sází na to, že do konce příštího roku by mohla základní sazba ČNB činit až 1,75 procenta. Vyšší úročení zatraktivňuje korunu v porovnání s eurem a dalšími měnami, jako je zmíněný forint, neboť investoři, kteří v korunových aktivech ukládají své prostředky je zhodnotí výrazněji, než když je budou držet v eurových aktivech nebo třeba v aktivech forintových.

K nárůstu inflace a inflačních očekávání dochází celosvětově, nejen v ČR. Například úterní nárůst cen průmyslových výrobců v Číně zásadně přispěl k následnému globálnímu výprodeji akcií. Akciím, zejména pak takzvaným růstovým titulům, mezi něž se řadí četné technologické akcie, vyhlídka vyšší inflace nesvědčí.  Středeční čísla z USA zase dokumentuje nejvýraznější meziměsíční nárůst tamní jádrové inflace od roku 1982.

Silnější koruna je ale dobrou zprávou třeba pro Čechy, kteří se chystají na zahraniční dovolenou, protože ji budou mít díky pevnější měně levnější.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře