#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Koruna dnes prolamuje hranici 23,30 za euro

13. dubna 2023
Má našlápnuto být ještě letos na jaře vůči němu vůbec nejsilnější v historii.

Koruna dále sílí, během dnešního odpoledního obchodování prolomila psychologickou hranici 23,30 koruny za euro. Je tudíž nejsilnější od 22. července 2008, vyplývá z dat agentury Bloomberg.

V celé historii eura, od 1. ledna. 1999, se koruna pod hranicí 23,30 obchodovala pouze v šesti dnech, vesměs v červenci 2008.

České měně bezprostředně pomáhají náznaky světově významných centrálních bank, amerického Fedu i Evropské centrální banky, že utahování měnové politiky zmírní či si blíží ke konci, a to i pod vlivem březnových pádů a otřesů bank euroamerického prostoru.

Není vyloučeno, že korunu letos na jaře zpevní pod 23,00 za euro a bude atakovat svoji absolutně nejsilnější úroveň vůči euru. Té dosáhla během obchodování dnes 21. července 2008 a odpovídá 22,88 koruny za euro.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře