#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Koruna dnes odpoledne posílila na desetileté maximum vůči euru

3. ledna 2022
Pomáhá jí vyhlídka dalšího zvedání úroků ČNB i odeznívání světové logistické krize.

Koruna dnes odpoledne středoevropského času zpevnila na svoji vůbec nejsilnější úroveň vůči euru za posledních deset let. Silnější byla naposledy v roce 2012, přesněji v říjnu toho roku. Dle údajů Bloombergu totiž dnes zpevnila až na kurs 24,764 za euro (viz graf).

České měně pomáhá razantní zvyšování základní úrokové sazby v podání České národní banky. Dosud v žádném jiném kalendářním roce své historie od vzniku samostatné ČR v roce 1993 nezvedla ČNB základní sazbu tak razantně jako loni, kdy nárůst odpovídal 3,5 procentního bodu. Byl to současně nejvyšší nárůst mezi všemi světovými ekonomikami, které Mezinárodní měnový fond definuje jako hospodářsky vyspělé.

Navíc trh předpokládá, že ČNB razantně zvýší základní sazbu i letos. V tuto chvíli mezinárodní devizoví obchodníci předpokládají, že ČNB do letošního března zvedne základní úrok na 4,75 procenta, tedy o ještě jeden procentní bod nad stávající úroveň 3,75. Nůžky mezi základním úrokem na koruně a na euru by se pak rozevřely do šíře 4,75 procentního bodu, což by bylo nejvíce od jara 1999, tedy prakticky za celou dobu existence eura. To samozřejmě výrazně zatraktivňuje korunu v očích mezinárodních investorů, kteří do ní přesouvají stále větší objem svých prostředků, což právě vede k jejím zpevnění na desetileté maximum.

Bezprostředním důvodem posílení koruny jsou ale dnešní příznivá čísla k podmínkám v tuzemském průmyslu, který se oklepává ze světové logistické krize. Tato čísla zapadají do vývoje v celém středoevropském regionu. Ze středoevropských měn – vedle koruny jde ještě o forint a zlotý – dnes nejvýrazněji posiluje maďarská měna, neboť v Maďarsku došlo loni na sklonku roku k nejvýraznějšímu zlepšení výrobních podmínek v průmyslu.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře